Windows 7 - problemy po migracji

Na październik Microsoft przygotował wszystkim użytkownikom prezent w postaci Windows 7. Nowy system ma być wolny od wad Visty, pracować szybciej nawet na starszych komputerach i oferować wiele nowości. Brzmi ciekawie, dlatego sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda przesiadka na siódemkę.


Nowy system operacyjny to z początku wielka niewiadoma. Jak poradzi sobie z obsługą popularnego sprzętu? Czy aplikacje dadzą się uruchomić i będą działać stabilnie?

Najwięcej powodów do strachu mają miłośnicy gier: czy będą mogli pograć w swoje ulubione tytuły, które chodziły na dotychczasowej wersji systemu? Czytając ten tekst sprawdzisz co i dlaczego w nowych okienkach nie działa.

Zobacz również:

  • Windows 10 i Windows 11 - tych funkcji schowka nie znasz, a warto [PORADNIK]
  • Awaria sieci Orange. Problemy z internetem
  • Telegram przeniesie Twoje konwersacje z WhatsApp

Pocieszające jest to że opracowano już narzędzie pozwalające w systemie Windows 7 korzystać z tzw. trybu Windows XP. Microsoft opracował go jako tymczasowe rozwiązanie, ułatwiające migrację do Windows 7. Dodatek będzie można pobrać bezpłatnie z Microsoft Download Center w dniu premiery "siódemki".

Instalacja

Siódemkę zainstalowaliśmy na kilku różnych komputerach. Okazało się, że najlepiej na miejsce instalacji wybrać całkowicie czystą partycję. Dzięki temu unikniesz bałaganu na dysku i łatwiej odnajdziesz dane w folderach. Dodatkowo możesz nadal korzystać z Windows XP czy Vista.

Instalacja nie sprawia najmniejszych problemów. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie umieszczać systemu na trzecim dysku w komputerze. Z niewiadomego powodu na niektórych konfiguracjach nie działa wtedy opcja hibernacji. Doskonale widać natomiast, że Microsoft dopracował instalator, którego obsługa jest bardzo prosta. Nie zobaczysz już na ekranie pytań o najróżniejsze dane i ustawienia, które można skonfigurować później, z poziomu Panelu sterowania zainstalowanego systemu.

Gdy na ekranie pojawia się pulpit Windows 7 okazuje się, że automatycznie zainstalowana jest większość niezbędnych sterowników i praktycznie wszystkie urządzenia działają prawidłowo. Siódemka bez żadnej pomocy radzi sobie z poprawnym skonfigurowaniem większości pecetów i bez problemów rozpoznaje najróżniejszy sprzęt. Mieliśmy obawy o zgodność nowego systemu z dyskami SSD, z którymi niezbyt dobrze współpracuje Windows Vista. Microsoft obiecywał, że problemy się skończą. Potwierdzamy, tak się stało.

Optymalizacja

Windows 7 - problemy po migracji

Wstępne wczytywanie do pamięci możemy wyłączyć za pomocą konsoli usług dostępnej w narzędziach administracyjnych.

Chociaż system instaluje się bez problemów to nie jest skonfigurowany optymalnie. Na przykład po instalacji systemu na dysku SSD w tle pracuje usługa indeksowania. Przy niewielkim czasie dostępu i bardzo szybkim odczycie danych żadna optymalizacja dla dysków SSD nie jest potrzebna.

Z kolei w przypadku laptopa z wolnym twardym dyskiem aktywna jest usługa wstępnego wczytywania do pamięci (Superfetch). W tle bezustannie trwa odczyt danych i wydajność systemu spada zamiast wzrastać. Dlatego w przypadku starszych komputerów czy laptopów usługę trzeba wyłączyć.

Możesz to zrobić za pomocą konsoli, dostępnej w narzędziach administracyjnych. Indeksowanie natomiast, wyłączysz usuwając zaznaczenie z opcji Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami we właściwościach danej partycji. Ustawienie to warto wyłączyć dla wszystkch partycji utworzonych na dysku SSD.

Pierwsze kłopoty

Windows 7 - problemy po migracji

Aby w Media Player Classic, podobnie jak w Windows XP, działała akceleracja DirectX musisz użyć odtwarzacza w wersji HomeCinema.

Pierwsze większe problemy ze sterownikami spotkały nas w przypadku laptopa firmy ASUS wyposażonego w układ graficzny NVIDIA. Po instalacji najnowszych, zalecanych sterowników z serii 190, odmówiła działania powłoka graficzna Aero. Co chwila pojawiały się błędy systemu i brak było stabilności. Okazuje się, że problem dotyczy większości laptopów firmy ASUS. Można go tymczasowo rozwiązać instalując starsze sterowniki z serii 186.

W przypadku kart dźwiękowych, podobnie jednak jak w Windows Vista, także w siódemce nie działa w grach akceleracja dźwięku 3D (EAX). Jeśli posiadasz SoundBlastera firmy Creative i chcesz rozwiązać ten problem, możesz doinstalować aplikację Creative ALchemy, która tłumaczy odwołania do karty dźwiękowej do standardu OpenAL. Oczywiście wszystkie gry, które używają EAX przez sterownik OpenAL będą działać automatycznie bez konieczności instalacji ALchemy.

Windows 7 - problemy po migracji

o instalacji Creative ALchemy możesz skorzystać z prostego konfiguratora, który pozwala samodzielnie aktywować wrapper dla wybranych gier.

Kłopotliwa okazuje się także instalacja popularnej karty DVB SkyStar. Na szczęście problem rozwiązują najnowsze sterowniki. Jeszcze gorzej wypadły próby uruchomienia różnych drukarek. Najwięcej problemów sprawiają urządzenia HP i Canona z obsługą CAPT. W niektórych przypadkach udaje się zmusić drukarkę do pracy na bazie sterowników dedykowanych Windows Vista, jednak większość prób kończy się niepowodzeniem. Windows 7 ma problemy z obsługą urządzeń drukujących, szczególnie tych starszych. Producenci obiecują jednak, że odpowiednie sterowniki będą dostępne wkrótce.

Poza opisanymi problemami nie napotkaliśmy w redakcji żadnych, dużych kłopotów z kompatybilnością sprzętu. Nie chciała na przykład działać kamera internetowa i nie najnowszy już tablet. Wystarczyło jednak skorzystać ze sterownika do Visty. Pamiętaj, że w razie kłopotu z zainstalowaniem jakiegokolwiek sprzętu możesz skorzystać z aplikacji DriverGenius Professional. Wbudowany w program kreator sam przeszuka system i w oparciu o uzyskane informacje wyszuka najnowsze sterowniki do zainstalowanych, jak i niezainstalowanych urządzeń.

Wymagania sprzętowe Windows 7

Oficjalne wymagania sprzętowe Windows 7 dla wersji 32-bitowej to procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB miejsca na dysku twardym. Aby działała powłoka graficzna Aero trzeba mieć kartę graficzną zgodną z DirectX 9c, wyposażoną w minimum 128 MB pamięci. Dla Windows 7 w wersji 64-bitowej zaleca się 2 GB pamięci RAM i 20 GB miejsca na dysku twardym. Microsoft poinformował również o wymaganiach sprzętowych dla nowych trybów Windows Virtual PC i Windows XP. Jeśli chcesz skorzystać z tych rozwiązań musisz przygotować 2 GB pamięci RAM, dodatkowe 15 GB miejsca na dysku twardym i procesor obsługujący Intel-VT lub AMD-V.