Windows 7: programy do kontroli rodzicielskiej

Jeden z czytelników zapytał mnie ostatnio o najlepsze oprogramowanie do ochrony dziecka w Sieci. Poszukiwał aplikacji, której możnaby użyć w systemie operacyjnym Windows 7 (64-bit).


Program miał odpowiadać następującym parametrom: filtrować głównie strony polskie i anglojęzyczne, regulować poziom filtrowania (kategorie, poziom czułości itp.), umożliwiać modyfikowanie czarnej i białej listy, a także wprowadzanie ustawień i nadzorowanie aktywności dziecka w sposób zdalny (z innego komputera lub smartfonu).

Ochrona dziecka w Sieci: Beniamin

W odpowiedzi muszę zmartwić, bo choć opisywałem już liczne aplikacje do kontroli rodzicielskiej, nie trafiłem dotąd na idealny program ochronny.

A może Wy znacie jakiś dobry program do ochrony dziecka w Sieci? Czekamy na propozycje, komentarze i opinie!

Polskie aplikacje tego typu rzadko są aktualizowane. Wyjątkiem jest tu Beniamin, zaawansowany program umożliwiających choćby:

- blokowanie stron z bazy programu (można dodawać własne)

- filtrowanie stron na podstawie słów kluczowych

- zarządzanie dostępem do serwisów wideo i portali społecznościowych

- nadzorowanie pobierania plików z sieci

- nadzorowanie rozmów w komunikatorach (np. Gadu-Gadu)

Kosztuje 45 złotych, jednak nie zapewnia zdalnego dostępu do ustawień/podglądu i nie można go w żaden sposób połączyć z pakietem bezpieczeństwa.

Norton Online Family

Osobiście poleciłbym dwa inne rozwiązania, bezpłatne a przy tym bardzo skuteczne. Myślę, że dobry wybór to Norton Online Family. Program działa w chmurze, więc dostęp do raportów i wszystkich ustawień można uzyskać z dowolnego komputera (wystarczy przeglądarka internetowa). W systemie, z którego korzysta dziecko należy zainstalować małą aplikację Norton Safety Minder, która kontaktuje się z oprogramowaniem w sieci. Działa w Windows 7 (64-bit) i świetnie filtruje wszystkie angielskie strony. Z polskimi też jest nieźle, choć trzeba go nieco potestować, bo przy zbyt radykalnych ustawieniach blokuje "za dużo".

Program oferuje takie funkcje jak:

- filtrowanie stron (trzy poziomy: 1. ostrzegaj ale zezwól na dostęp, 2. blokuj strony, 3. monitoruj strony): jest 47 kategorii stron. Można samodzielnie dostosować, które kategorie mają być blokowane, a także dodawać wybrane adresy na listy blokowanych/dozwolonych.

- safe search: świetny dodatek do wyszukiwarek (Google, Bing, Yahoo), w wynikach wyszukiwania nie pojawiają się niestosowne strony

- czas: ustalenie czasu, który dziecko może spędzić przy komputerze (dziennie lub tygodniowo) lub konkretnych godzin korzystania z komputera

- można też wybrać rzeczy o których chcemy być powiadamiani (czy o wszystkich aktywnościach czy też wyłącznie o sytuacjach niebezpiecznych)

- dziecko klikająć prawym przyciskiem myszy na ikonce Nortona może sprawdzic jakie są reguły domu (czyli co jest dozwolone, a co zabronione i jak działa program).

Bezpieczeństwo rodzinne Windows Live 2011

Nie używam systemu operacyjnego Windows 7, lecz redakcyjne testy pokazują, że z filtrowaniem stron dobrze poradzi sobie darmowe narzędzie Bezpieczeństwo rodzinne Windows Live 2011. Nie trzeba dodawać, że jest ono w pełni zgodne z systemem i pakietem Live.

Przy okazji zajrzyj sobie w Windows 7 do zakładki Panel sterowania | Konta użytkowników i Filtr rodzinny | Kontrola rodzicielska. Możesz kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze, blokować aplikacje i gry. Dostępny jest również klasyfikator treści, który umożliwia zablokowanie w przeglądarce Internet Explorer stron zawierających niedopuszczone treści w kilku kategoriach, takich jak nagość lub przemoc (Panel sterowania | Sieć i Internet | Opcje internetowe | Zawartość | Klasyfikator treści).

Na łamach PC World oraz idg.pl staram się zachęcać rodziców do większej uwagi na poczynania swoich dzieci w internecie, ale też większej aktywności w proponowaniu ciekawych źródeł wiedzy:

Bezpieczeństwo to więcej niż prezenty

Dziecko w Sieci - porady dla rodziców

Jak ochronić dziecko w Sieci

Najlepsze witryny edukacyjne

Serwisy edukacyjne dla uczniów

Wynika z tego, że przy nawet najprostszej osłonie (patrz: aplikacja z pakietu Live 2011) połączonej ze zwykłą rozmową i ustawieniem komputera we wspólnym miejscu w mieszkaniu, możliwa jest niemal stuprocentowa ochrona dziecka w Sieci.

__________________________________

Ilustracja: Ivan Walsh