Windows 7 - programy, które warto zainstalować od razu po starcie systemu

Windows 7 wolny jest od wielu wad swojego poprzednika. Nadal jednak warto po pobraniu wszelkich aktualizacji rozejrzeć się za dodatkowymi programami, które ułatwią i usprawnią korzystanie z systemu. Wciąż sam "goły" system nie pozwoli nam na wygodne wykonanie wielu zadań takich jak, nagrywanie płyt, sprawna obsługa multimediów czy bezpieczne surfowanie w Internecie. Przygotowaliśmy zestaw aplikacji, które wystarczą do wszystkich typowych zadań i na pewno będą działać poprawnie z siódemką.

Podobnie, jak wielu użytkowników, także my borykamy się czasem z problemem "czystego" systemu. Zainstalowałeś Windows 7 i dosłownie nie wiesz, w co włożyć ręce. Przyzwyczajony do starego, znanego jeszcze z Windows XP zestawu aplikacji zastanawiasz się, czy wszystkie ulubione programy będą działać w nowym systemie? Niestety, wciąż wiele z nich działa poprawnie jedynie w starszych edycjach okienek.

Przedstawiamy zestaw programów, które naszym zdaniem powinieneś zainstalować tuż po uruchomieniu komputera z nową instalacją systemu operacyjnego. Wszystkie przygotowane zostały także z myślą o Windows 7, bez problemu działają więc w tym systemie. Łączy je także jeszcze jedna cecha - możesz z nich korzystać za darmo. Co prawda producenci części programów udostępniają jedynie ograniczoną czasowo wersję testową. W takim wypadku zaproponujemy darmową alternatywę.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [16.06.2023]

Bezpieczeństwo

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

Norton IS to świetny pakiet, w wersji 2010 pozbawioy nimal wszystkich wad swoich poprzedników

Windows 7 posiada wbudowanego firewalla, Microsoft udostępnia także darmowe oprogramowanie do zwalczania szkodliwych aplikacji jednak w dobie panoszących się w Internecie zagrożeń takie zabezpieczenie może okazać się niewystarczające. Zamiast ufać domyślnym ustawieniem warto pobrać dodatkowe oprogramowanie tuż nowej instalacji systemu. Świetnie sprawdzi się tu na przykład pakiet stworzony przez Symantec.

Norton Internet Security 2010 zawiera m. in. jeden z najlepszych na rynku programów antywirusowych i solidny firewall. Edycja 2010 nie sprawia też takich problemów w zakresie szybkości działania i obciążenia zasobów komputera, jak poprzednie wersje pakietu. Dodatkowo chroni także przed spyware'm, posiada wbudowaną ochronę antyphishingową i mechanizm oceniania bezpieczeństwa odwiedzanych stron internetowych. W najnowszej wersji zastosowano także nową technologię Quorum, opartą o analizę reputacji plików, co znacznie przyspiesza proces skanowania i, przynajmniej teoretycznie, zmniejsza liczbę tzw. false positives.

Norton IS 2010 możesz testować za darmo przez 30 dni. Jako darmową alternatywę wykorzystać możesz np. AVG Anti-Virus Free Edition, który nie posiada tylu opcji, ale całkiem porządnie chroni komputer.

Przeglądarka

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

PCWorld w Firefoksie

Choć dołączony do systemu Internet Explorer może ci wystarczyć do przeglądania stron - warto rozejrzeć się za alternatywną przeglądarką. My polecamy Firefoksa, szybką i bezpieczną aplikację bez problemu działającą w Windows 7, którą na dodatek bez problemu rozbudujesz dzięki setkom wtyczek dostępnych na stronie producenta. Ostatnia stabilna wersja to Firefox 3.5.5, do pobrania dostępna jest też testowa edycja 3.6 oferująca lepsze wsparcie technologii CSS, DOM, HTML5 czy JavaScript.

Inne darmowe przeglądarki które można polecić z czystym sumieniem to Opera czy Safari, również nie sprawiające żadnych problemów w najnowszym systemie Microsoftu.

Multimedia

Choć Windows Media Player 11 powinien obsłużyć większość posiadanych przez ciebie plików - w tym te zakodowane za pomocą kodeków DivX i Xvid, dla pewności zainstaluj jeden z dostępnych pakietów kodeków - np. Win7Codecs stworzony przez twórcę popularnego pakietu Windows Vista Codec Pack, czy zestaw K-Lite, również zawierający wszelkie kodeki i pozwalający na odtworzenie praktycznie każdego filmu czy pliku audio.

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

AllPlayer - na zrzucie kadr z serialu Metalocalypse

Jeśli oglądasz dużo filmów pobierz także doskonały polski odtwarzacz AllPlayer, znacznie wygodniejszy i szybszy, niż WMP 11. W AllPlayerze uruchomisz każdy film, także z DVD czy podłączonej kamery internetowej lub DV. Łatwo wyświetlisz napisy, które zostaną automatycznie zsynchronizowane z filmem. Program pozwala też na dołączenie napisów do pliku AVI oraz oferuje funkcje ich inteligentnego wyświetlania, analizując długość napisu i dostosowując czas jego wyświetlania.

Do obsługi plików audio wygodniej, niż w WMP 11, polecamy AIMP - darmową alternatywę dla popularnego WinAmpa. Aplikacja posiada podstawowe funkcje związane z komponowaniem i edycją list odtwarzania, edytowania metadanych oraz kopiowania płyt CD-Audio na dysk komputera. Fani efektów wizualnych mogą zamieniać wyświetlacz alfanumeryczny na inne wizualizacje dźwięków, które mają charakter wyłącznie ozdobny. Program pozwala słuchać także stacji radiowych oraz zapisywać audycje w formacie MP3 lub WAV. Wygodne skróty klawiaturowe, polski interfejs, biblioteka multimediów sprawiają, że jest to całkiem wydajny kombajn muzyczny. Dodatkowo możesz skorzystać z ripera lub konwertera muzyki.

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

GIMP - uniwersalny program do obróbki grafiki rastrowej

Wśród darmowych programów graficznych także mamy dwóch murowanych kandydatów. Jeśli potrzebujesz potężnego narzędzia do edycji zdjęć - świetnie sprawdzi się nowy GIMP, pozwalający skorzystać z wielu funkcji znanych z dużych, płatnych programów takich jak Adobe Photoshop. Mniej potężnym narzędziem, wystarczającym jednak do wielu prostych zadań, oferującym pracę na warstwach (czego nie potrafi dołączany do systemu Paint) jest darmowy Paint.NET, działający poprawnie w Windows 7 i dostępny również z polskim interfejsem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: