Windows 7 vs. Mac OS X 10.6

Rynkowa premiera nowego Mac OS X 10.6 już w piątek 28 sierpnia. O Windows 7 od dawna wiadomo, że ukaże się niecałe 2 miesiące później. Nowe wydania najbardziej popularnych i rozpoznawalnych komercyjnych systemów operacyjnych na świecie to kolejny etap walki gigantów, Apple i Microsoftu, o domowego użytkownika. Porównaj najważniejsze funkcje OS-ów i wybierz ten, który bardziej ci się podoba!

Snow Leopard vs. Windows 7 - galeria

Windows 7 czy Snow Leopard - który z nich okaże się przyjaźniejszy dla użytkownika?

Zobacz galerię

Firma Apple podkreśla, że "Śnieżna Pantera" nie jest systemem zaprojektowanym na nowo, ale produktem dopracowanym ("dopieszczonym") w porównaniu z poprzednikami. Tymczasem część nieprzychylnych Microsoftowi użytkowników sformułowała pod adresem Windows 7 opinię na pierwszy rzut oka podobną, ale o całkiem innym wydźwięku ("siódemka to farbowana Vista"). Jest jednak zgoła inaczej.

Porównanie systemów nie jest rzeczą prostą - Mac OS X 10.6 dostępny będzie w jednej postaci, dostępnej dla wszystkich chętnych do jego nabycia. Windows 7 funkcjonować będzie w sześciu wersjach, każdej przeznaczonej dla innego odbiorcy. Biorąc pod uwagę kryterium ceny oraz docelowej grupy odbiorców, porównajmy "Śnieżną Panterę" (129 zł za aktualizację z Leoparda, 699 zł w pakiecie z oprogramowaniem iWork '09 i iLife' 09) z Windows 7 Home Premium (skierowane do użytkownika domowego i wycenione na 499 zł).

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Windows 7 vs. Mac OS X 10.6

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Najistotniejsze nowości to: 64-bitowość (niemal wszystkie programy są przystosowane do wykorzystywania więcej niż 4 GB pamięci); technologia Grand Central Dispatch (lepsze wykorzystanie możliwości procesorów wielordzeniowych); implementacja języka Open Computing Language (karta graficzna wykonuje część zadań obliczeniowych); obsługa Microsoft Exchange Server 2007 w programach Mail, Address Book i iCal. Snow Leopard to również moduł Finder napisany od nowa, zoptymalizowane działanie mechanizmu kopii zapasowych Time Machine, odtwarzacz QuickTime wzbogacony o nowe funkcje, poprawiony pasek Dock oraz funkcja Expose (można przenosić zawartość z jednego wyświetlonego okna do innego) oraz mechanizm ochrony anty-malware. Po instalacji system zajmuje aż o 7 GB mniej miejsca na dysku niż Mac OS X 10.5.

Wymagania sprzętowe systemu to komputer Mac z procesorem Intel, 1 GB pamięci operacyjnej oraz 5 GB wolnego miejsca na dysku.

Więcej informacji: "Śnieżna Pantera" Apple'a w detalach.

Strona producenta

Windows 7 Home Premium

Windows 7 vs. Mac OS X 10.6

Windows 7 Home Premium

Najważniejsze innowacje to: HomeGroup, czyli ułatwienia w zarządzaniu siecią domową; funkcja "Jump list" (nowe możliwości paska zadań, ułatwienia w dostępie do ostatnio używanych dokumentów, muzyki, wideo i innych materiałów) i Biblioteki - szybszy dostęp do najważniejszych dla siebie plików. W "siódemce" zastosowano też technologię Multi-Touch, która umożliwiają interakcję z komputerem przy użyciu rąk, głównie w urządzeniach mobilnych, jak również moduł Action Center grupujący typowe zadania związane z różnymi aspektami pracy Windows. Poprawki nie ominęły odtwarzacza Windows Media Player 12 (wsparcie formatów H.264, DivX, XVID, AAC, M4A) i modułu Media Center, mechanizmu wyszukiwarki Windows Search, interfejsu Aero, aplikacji Defender i Firewall. Poprawiono też mechanizm UAC (Kontrola Konta Użytkownika).

Wymagania sprzętowe systemu to komputer PC z procesorem 1 GHz lub szybszym, 1 GB pamięci RAM (2 GB w wypadku wersji 64-bitowej) oraz 16 GB (wydania x64 - 20 GB) wolnego miejsca na dysku.

Zobacz listę wszystkich nowości w Windows 7 w porównaniu z Vistą.

Strona producenta

Windows 7 vs. Mac OS X 10.6 - oddaj głos w pojedynku PC World.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: