Windows 7 vs Windows Vista

Prace nad Windows 7 zostały oficjalnie zakończone. To doskonały moment by zastanowić się co nowego zaoferuje "siódemka" w stosunku do swojego (nie)sławnego poprzednika - Windows Vista. Czy Microsoft oferuje nam to samo środowisko w nowym opakowaniu, czy też faktycznie czeka nas rewolucja w świecie okien? Zapraszamy do lektury.

Microsoft ma nadzieję, że Windows 7 przekona wreszcie użytkowników by zrezygnowali z leciwego Windows XP i przenieśli się do nowoczesnego środowiska pracy. Firma obiecuje klientom tysiące nowych funkcji, usprawnień i zmian, które miałyby sprawić, że Windows 7 stanie się nowym królem wśród systemów operacyjnych. Po lekturze dziesiątek wiadomości na temat siódemki można niemalże uwierzyć, że Windows 7 ugotuje, posprząta, a na koniec zabawi swojego właściciela. Wśród wielu specjalistów wielokrotnie pojawia się jednak podobne pytanie: czy Microsoft serwuje nam nową potrawę, czy tylko dodaje nieco przypraw do znanego wszystkim dania głównego?

Najlepszą metodą odpowiedzi na to pytanie jest głębokie spojrzenie na najciekawsze funkcje, które oferuje system. Postanowiliśmy wypunktować wszystkie nowości oraz znane rozwiązania, które zaoferuje Windows 7.

Windows 7: Bezpieczeństwo

Jednym z największych problemów systemu Windows Vista były rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Choć Microsoft usprawnił system względem XP, to większość nowości została zapakowana w bardzo nieprzyjazną dla użytkownika formę. Wystarczy przypomnieć sobie irytujące okienka z ostrzeżeniami czy porady, które sprawiały, że problemy stawały się jeszcze trudniejsze do rozwiązania. Co w tej kwestii zaoferuje Windows 7?

Kontrola Konta Użytkownika (User Account Control - UAC) (poprawione)

Kontrola Konta Użytkownika (User Account Control) to znany z Windows Vista mechanizm, który miał zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi . Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi, który "normalnie" pracuje na koncie z niższymi przywilejami, a jedynie część zadań wymaga interakcji na podwyższonych prawach.

UAC jest mechanizmem, który z pewnością przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa następcy XP. Jednak jego ciągłe komunikaty, nawet przy próbie oczyszczenia dysku czy defragmentacji mogły doprowadzić do szału. W Windows 7 usługa znacznie rzadziej pyta użytkownika o zezwolenie na wykonanie operacji. Z testów przeprowadzonych na Viście i jej następcy zauważyć można, że różnica w liczbie komunikatów wynosi średnio około 30% na korzyść nowszego systemu. Microsoft powiedział, że spodziewa się wraz z finalną wersją OSu około 29% różnicy. Co bardzo ważne, w Windows 7 UAC jest modyfikowalny. W Viście można było go co najwyżej dezaktywować. W "siódemce" można konfigurować poziom powiadomień w czterostopniowej skali - od nigdy po zawsze - domyślnym ustawieniem jest: wtedy, gdy programy próbują dokonać zmian w systemie.

AppLocker (nowość)

AppLocker to nowa funkcja, której zadaniem jest ochrona przed uruchamianiem nieautoryzowanych programów, które mogą być źródłem infekcji i wycieku danych. Podobnie jak BitLocker, usługa znajduje się w części systemu poświęconej zabezpieczeniom i kontroli nad Windows 7. Dla bezpieczeństwa Microsoft zaleca uruchamianie programów użytkowych w firmach z poziomu zwykłego użytkownika, pozbawionego przywilejów. Jeśli jednak z jakichś powodów (np. zgodności ze sprzętem) dział IT będzie musiał takie prawa użytkownikowi przydzielić, AppLocker może ochronić system przed uruchomieniem niepożądanych programów. Usługa pozwala administratorom wskazać, które aplikacje mogą zostać uruchomione przez pracownika, blokując potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie i zezwalając jednocześnie na start wymaganych aplikacji.

BitLocker i BitLocker To Go (poprawione)

Szyfrowanie danych na dyskach twardych zostało wprowadzone w Windows Vista w celu ochrony informacji na zgubionych bądź skradzionych laptopach. W Windows 7 rozszerzono działanie usługi na pamięci przenośne, takie jak pendrive czy zewnętrzne dyski. W nowym Windows usługę nazwano "BitLocker To Go". Umożliwia ona działowi IT ograniczenie dostępu do zewnętrznych urządzeń dyskowych jeszcze zanim zwykli użytkownicy będą mogli skopiować na nie dane. W praktyce pozwoli to przedsiębiorstwom traktować zewnętrzne napędy USB jako zaufane tak samo jak szyfrowane napędy stałe.

System Application Permissions (poprawione)

Microsoft zmniejszył liczbę aplikacji, które wymagają do uruchomienia uprawnień administratorskich. W Windows 7 użytkownicy będą znacznie rzadziej pytani o uprawnienia do uruchamiania aplikacji systemowych, które dotychczas zarezerwowane były wyłącznie dla administratorów.

Action Center (nowość)

 Windows 7 vs Windows Vista
Action Center to nowy moduł, który grupuje wszystkie typowe zadania związane z różnymi aspektami pracy Windows. Nie będziesz już musiał szperać w Panelu sterowania czy szukać rozwiązania problemu w pomocy systemowej. Action Center rozwiąże za Ciebie praktycznie każdy problem z komputerem. Poniekąd jest to rozwinięcie idei modułu Centrum bezpieczeństwa (gdzie bezpieczeństwo jest teraz jedną z kategorii zadań Action Center) znanego z Visty i Windows XP SP2. Pogrupowano tutaj praktycznie wszystkie popularne opcje, w postaci dwóch kategorii: Security oraz Maintenance - miejsca, w którym znajdziesz wszelkie zadania związane ze stabilna pracą systemu i jego konserwacją. Rozwiązanie prezentuje się znacznie lepiej od chaotycznego systemu raportowania w systemie Vista.