Windows 7 w 2010 na połowie nowych komputerów firmowych

Windows 7 będzie potrzebował roku by trafić na połowę wszystkich nowych komputerów sprzedawanych do sektora biznesowego i działających na platformie Windows. Grupa IDC, która opublikowała prognozę, zwraca także uwagę na ciekawy trend dominacji XP nad systemem Vista.

W 2010 roku Windows 7 znajdzie się na 49,5% komputerów z Windows kupowanych przez korporacje. IDC przekłada to na wynik około 58 mln sprzedanych kopii systemu operacyjnego. Wynik ten zahamuje popularyzację Windows Vista - system trafi tylko na 15% (około 18 mln) komputerów dostarczanych w 2010 roku do firm.

Dla porównania, Windows XP ma w przyszłym roku trafić aż na 35% (41 mln egzemplarzy) nowych komputerów korporacyjnych z systemem operacyjnym Microsoftu. Dane IDC po raz kolejny potwierdzają zatem, że Vista nie była zbyt udanym systemem operacyjnym.

W 2011 Windows 7 ma znaleźć się na 75% komputerów firmowych z Windows. Popularność Visty spadnie do 5%.

Najciekawsze, że według IDC w roku 2012 Vista całkowicie zniknie z powyższych statystyk. Jednocześnie Windows XP będzie wciąż notował wysokie wyniki sprzedaży do sektora biznesowego - 15 mln sztuk w 2012 roku i 8,4 mln egzemplarzy w 2013 roku. Al Gillen z IDG powiedział, że prawdopodobnie będą to użytkownicy, którzy kupią Windows 7 i skorzystają z możliwości downgrade'u do XP. Jeśli chodzi o "siódemkę", to w sektorze biznesowym czeka ją świetlana przyszłość - system ma w 2013 roku zdobyć 95% nowych komputerów biznesowych z Windows.

Gillen dodał, że użytkownicy w najbliższym czasie staną przed wyborem pomiędzy Windows 7 a XP. Większość z nich będzie chciała zrobić krok do przodu i wybierze 7.

Windows 7 trafi do sprzedaży 22 października bieżącego roku. System będzie miał swoją prapremierę w Polsce.