Windows 7 w 94 procentach nowych pecetów

Według badań firmy Gartner, Windows 7 znajdzie się w 94 proc. sprzedanych pecetów w 2011 roku. System firmy Microsoft będzie kontynuował swoją dominacje na rynku komputerów osobistych. Mac OS od Apple stopniowo zwiększa swój udział w rynku, ale wciąż nie stanowi zagrożenia dla Windows. Linux pozostaje systemem niszowym.

Na rynku mobilnym Windows Phone na razie nie radzi sobie za dobrze w rywalizacji z Apple iOS i Androidem od Google. Jego starszy brat Windows 7 ma się natomiast świetnie. Firma Gartner podaje, że do końca 2011 roku 42 proc. komputerów PC będzie działało w oparciu o ten system, a ilość sprzedanych komputerów w niego wyposażonych wyniesie w tym roku 635 milionów.

Po wolnym starcie, użytkownicy zaczynają w końcu przenosić się z Windows XP do Windows 7. Wiele firm planowało migrację od ponad roku i obecnie szybko ją przeprowadza - podaje Gartner. Dodaje jednak, że Windows 7 będzie ostatnim systemem Microsoftu wprowadzanym w taki sposób. Wpłynie na to zwiększające się znaczenie wirtualizacji i chmury obliczeniowej (zwłaszcza dla przedsiębiorstw).

Zobacz również:

  • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości
  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [03.06.2023]

Mac OS stabilnie zwiększa swoje udziały w rynku. W 2008 roku system Apple miał 3,3 proc. udziału we wszystkich sprzedanych komputerach osobistych. W roku 2010 osiągnął 4,0 procenty, a w 2011 będzie to już 4,5 procent. Według analityków Gartnera w 2015 roku udział Mac OS w rynku wzrośnie do 5,2 procent. Tendencja wzrostowa Maca jest związana z jego prostym interfejsem i integracją z mobilnymi urządzeniami Apple.

Gartner przewiduje, że Linux w ciągu następnych pięciu lat pozostanie systemem niszowym z udziałem w globalnym rynku poniżej 2 procent. Pośród zwykłych konsumentów nie uzyska on nawet 1 procenta udziału. Analitycy nie wróżą też sukcesu na rynku komputerów osobistych takim systemom jak Chrome OS, Android i WebOS.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: