Windows 7 w Europie droższe niż w USA?

Europejczycy zapłacą nawet o 50 procent więcej za Windows 7 niż użytkownicy w Ameryce Północnej. W wypadku wydania Ultimate różnice w cenie na niekorzyść mieszkańców Starego Kontynentu mogą być jeszcze wyższe. Wszystko dlatego, że aby zaopatrzyć się w nowy system, w Europie trzeba kupić pełną wersję - mieszkańcy USA będą mogli pozwolić sobie na aktualizację.

Windows 7
Kiedy Windows 7 trafi do sklepów 22 października br., w sprzedaży detalicznej znajdą się trzy wydania systemu. Ceny Windows 7 Home Premium, Professional i Ultimate wynoszą odpowiednio - w USA - 199,99, 299,99 i 319,99 USD. Przewiduje się, że największą popularność spośród nich zyska wersja Home Premium.

W Europie Windows 7 będzie rozpowszechniane w specjalnej wersji, pozbawionej przeglądarki Internet Explorer 8 (Windows 7 E zostało przygotowane z myślą o europejskich przepisach antymonopolowych - firma z Redmond próbuje w ten sposób uniknąć zarzutów o niezgodne z nimi promowanie swojej przeglądarki internetowej). Trudno mówić więc o możliwości aktualizacji z Visty czy XP, wcześniej nie było bowiem odpowiadających Windows 7 E wydań okien. Stąd też klienci w Ameryce mogą pozwolić sobie na aktualizację systemu, użytkownicy europejscy muszą kupować pełną wersję.

Na Starym Kontynencie koszt "siódemki" Home Premium wyceniono na 119,99 euro (w Wielkiej Brytanii 79,99 funtów). W przeliczeniu daje to kwotę odpowiednio 168,66 i 132,14 USD. Tymczasem oficjalna cena aktualizacji w USA, jaka ma obowiązywać po zakończeniu okresu przedsprzedaży wynosi 119,99 dolarów. Różnica wynosi więc ponad 40 % (w Wielkiej Brytanii - 10 %).

Nie lepiej wygląda sytuacja w wypadku pozostałych wersji "siódemki". Aktualizację do wydania Professional wyceniono w Ameryce na 199,99 dolarów, podczas gdy na Starym Kontynencie system będzie kosztować 285 euro/190 funtów (odpowiednio: ok. 400 i 313 dolarów). Tym samym za wersję Pro zapłacimy o 50 procent więcej niż Amerykanie. Aby zaktualizować Windows do najbardziej zaawansowanej postaci "siódemki", Ultimate, Amerykanin wyda 219,99 USD, a Europejczyk kupi ją za 299 euro (jest to aż o ponad 90 % więcej).

Sytuacja nie jest jednak tak zła, jak może się wydawać: porównanie cen pełnych pudełkowych wydań systemu oferowanych po obu stronach Atlantyku wypada zdecydowanie na korzyść Europejczyków. Tak tanio Windows 7 nie dostanie nikt na świecie. Tyle tylko, że otrzymamy produkt nieco zubożony.

Użytkownicy brytyjscy, niemieccy i francuscy będą mogli ponadto od 15 lipca składać zamówienia na Windows 7. Przedsprzedaż, podobna do tej uruchomionej po drugiej stronie Atlantyku i w Japonii, potrwa do 14 sierpnia. W ramach akcji wersję Home Premium można będzie nabyć za 50 euro, a Professional - za 110 euro.

"Na obecną chwilę nie wiadomo czy taki program ruszy w Polsce. Jeśli tylko otrzymamy taką informację, na pewno będziemy informować o tym rynek" - powiedział nam Piotr Kaniowski, rzecznik Microsoftu. "Ceny Windows 7 na naszym rynku nie zostały jeszcze ustalone, jednak można założyć, że nie będą się znacznie różniły od cen z rynku Europy Zachodniej" - dodaje przedstawiciel firmy.

Aktualizacja: 03 lipca 2009 10:28

Treść artykułu zmodyfikowaliśmy wprowadzając bardziej precyzyjne informacje o cenniku Windows 7 w Europie i Ameryce.

Aktualizacja: 30 czerwca 2009 12:09

Do treści artykułu dodano wypowiedź rzecznika Microsoftu, Piotra Kaniowskiego.