Windows 7 w co piątym komputerze na świecie

Na 20 procent komputerów na całym świecie zainstalowany jest system Windows 7.

Statystyki, dostarczone przez firmę Net Applications, świadczą o tym, że spośród wszystkich komputerów na świecie połączonych z Internetem co piąty pracuje pod kontrolą najnowszego systemu Microsoftu.

Jeśli wziąć pod uwagę rodziny systemów operacyjnych, to wciąż niepodzielnie króluje Windows z 90,3-procentowym udziałem. Dla przeciwników produktów Microsoftu "pocieszający" może wydać się jedynie fakt, że udział ten w ciągu minionego roku zmniejszył się o 2 %.

Zobacz również:

  • Patch Tuesday: łatki dla Windows 10, 8.1 oraz 7
  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

20-procentowy udział w rynku OS-ów, jaki "siódemka" przekroczyła na przełomie 2010 i 2011 r., to poziom, którego jej poprzedniczka Vista nigdy nie osiągnęła. Szczytowe osiągnięcie tego systemu to 18,8-procentowy udział w rynku systemów operacyjnych w październiku 2009 r. Od tego czasu, czyli od wejścia Windows 7 do sprzedaży, udział Visty systematycznie maleje - obecnie wynosi on 12,1 %.

Najczęściej wykorzystywanym systemem Microsoftu pozostaje Windows XP - wynik 56,7 % najlepiej świadczy o popularności tego wysłużonego, liczącego już ponad dziewięć lat, produktu.

Oczywiście udział XP słabnie z uwagi na zapowiedziane już przez producenta zakończenie wsparcia technicznego oraz wysiłki marketingowe, zachęcające do przesiadki na Windows 7. Przy założeniu, że zostanie zachowane tempo tych spadków z ostatniego kwartału 2010 r., to w połowie 2014 r. z Windows XP wciąż będzie korzystać 12,6 % użytkowników (a wtedy właśnie XP ma "przejść na emeryturę").

Można spodziewać się, że żaden z następców XP już nie dorówna mu popularnością. Bierze się to z cyklu rozwojowego, jaki obrał Microsoft - koncern chce wydawać nowe wersje systemu co trzy lata. Zgodnie z tym założeniem kolejna odsłona "okien", zwana na razie roboczo Windows 8, ma ukazać się w 2012 r.

Jak pamiętamy, pomiędzy premierą Windows XP a Visty minęło ponad sześć lat.