Windows 7 w pakiecie rodzinnym

Zapisy licencji najnowszego buildu Windows 7 sugerują, że Microsoft udostępni system w wersji Family Pack. Dzięki temu jedną kopię OS-u będzie można zainstalować w domu na trzech komputerach.

Redaktor serwisu ZDNet, Ed Bott, znalazł w licencji buildu Windows 7 w dziale "Instalacja i prawa do korzystania" taki oto zapis:

"Family Pack. If you are a “Qualified Family Pack User", you may install one copy of the software marked as “Family Pack" on three computers in your household for use by people who reside there. Those computers are the “licensed computers" and are subject to these license terms. (...)"

Nie wiadomo na razie, ile mógłby kosztować pakiet rodzinny Windows 7 Home Premium, jednak E. Bott zgaduje, że jego cena wyniesie 189 USD (jest to o 10 dolarów mniej, niż Apple liczy sobie za domową licencję na Mac OS X, uprawniającą do instalacji systemu na pięciu maszynach). W szacunki te wątpi jednak nasz redakcyjny kolega z amerykańskiego PC Worlda, Ian Paul. Jego zdaniem nie ma powodu, dla którego Microsoft miałby konkurować z Apple w zakresie pudełkowych wersji oprogramowania.

Windows można po zakupie zainstalować na dowolnej maszynie spełniającej wymogi sprzętowe dla danej wersji OS-u. Kupując Mac OS X użytkownik jest właściwie skazany na komputer Mac (no chyba, że podążając za radami serwisu Hackintosh zechce zainstalować oprogramowanie na PC, czym przy okazji naruszy licencję producenta).

Warto pamiętać, że 199 USD to cena standardowej, pudełkowej wersji Windows 7 Home Premium w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem I. Paula bardziej prawdopodobne będzie, że każdy nabywca tej edycji "siódemki" otrzyma oprogramowanie w wersji rodzinnej.