Windows 7 z możliwością downgrade'u do XP

Nabywcy Windows 7 będą mieli prawo do downgrade'u do Visty - to wiemy już od dawna. A co z użytkownikami, którzy zechcą zamienić nowe okienka na Windows XP? Okazuje się, że będzie również taka możliwość. Potwierdził to przedstawiciel Microsoftu w wywiadzie udzielonym Mary Jo Foley - autorki wielu publikacji poświęconych Microsoftowi.

Windows 7 z możliwością downgrade'u do XP

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Użytkownicy biznesowych wersji Visty - Business i Ultimate (nie dotyczy Enterprise ze względu na brak wersji OEM - system nabyć można jedynie w licencji zbiorowej) mogą w dowolnej chwili przejść do Windows XP Professional. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Microsoft umożliwi również downgrade z Windows 7 do Visty. Teraz jednak wiadomo, że będzie można się cofnąć o dwa systemy wstecz - do Windows XP.

Skąd taka decyzja? Downgrade podyktowany jest tymi samymi kluczowymi aspektami związanymi z użytkowaniem systemów: są to przeważnie kompatybilność i wydajność. Część użytkowników przyznaje także, iż robi to ponieważ po prostu nie podoba im się nowsza wersja Windows i/lub mają pewne przyzwyczajenia związane z pracą ze starszym systemem operacyjnym.

Możliwość downgrade'u do XP znajdzie z pewnością uznanie wśród użytkowników netbooków pracujących pod kontrolą Windows 7. Wiadomo, że Vista jest za "ciężka" dla tych maszyn, natomiast Windows XP jest tutaj jedynym sensownym wyborem alternatywnym (mowa oczywiście o systemach Microsoftu).

Jest tylko jeden problem. Mianowicie już za tydzień kończy się bezpłatne wsparcie techniczne dla Windows XP. Czy fakt ten wpłynie na liczbę "wymian" Windows 7 na starsze okienka? Z pewnością tak.

Źródło: ZDNet.com (w j. ang.)

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl