Windows 7: zaczęło się przypominanie o końcu wsparcia

Microsoft zapowiadał, że będzie przypominać o końcu wsparcia dla Windows 7 i właśnie zaczął to robić. Zachęca do przejścia na Windows 10 przed styczniem 2020.

Microsoft uruchomił "przypominacz", informujący o kończącym się 14 stycznia 2020 wsparciu dla Windows 7. Jeśli używasz tego systemu operacyjnego, możesz zobaczyć go podczas uruchamiania komputera lub laptopa. Jako że nie każdy ma ochotę oglądać go za każdym razem, można zaznaczyć okienko w lewym dolnym rogu - wówczas nie pokaże się więcej. A jeśli klikniesz na przycisk Dowiedz się więcej, nastąpi przekierowanie na stronę z informacjami na temat kończącego się wsparcia oraz możliwościach dalszego działania - czyli przejścia na Windows 10. Używana jest do tego domyślna przeglądarka. Okienko z przypomnieniem zostało wprowadzone wraz z aktualizacją KB4493132 - która została wypuszczona dwukrotnie, na początku marca i kwietnia.

Windows 7: zaczęło się przypominanie o końcu wsparcia

Co warto zauważyć, okienko pokazuje się tylko dla użytkowników konsumenckiej wersji Windows 7 - edycje Professional i Enterprise oraz serwerowe nie będą przypominać o kończącym się wsparciu. A ja przypomnę, że Microsoft umożliwia jego przedłużenie - co jednak kosztuje. Nazywa się to Windows 7 Extended Security Updates (ESU) i dedykowane jest użytkownikom biznesowym.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy aktualizacja z Windows 7 i 8.1 za darmo jest możliwa? [AKTUALIZACJA]
  • Uwaga! Pojawiają się fałszywe instalatory Windows 11!
  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]

Jak podaje Net Applications, aktualnie liczba maszyn, na których zainstalowany jest działający Windows 7, to około 626 milionów.