Windows 7 - zadbaj o bezpieczeństwo

Na nasz komputer i znajdujące się w nim dane czyhają różne niebezpieczeństwa. Jedne związane są ze złośliwym oprogramowaniem, które wraz z rozwojem techniki staje się coraz groźniejsze i trudniejsze do wykrycia, inne natomiast dotyczą działalności osób, które mają fizyczny dostęp do maszyny.

Bezpieczeństwo systemu i danych znajdujących się na dyskach jest jednym z głównych zmartwień użytkowników komputera. Musimy bronić się nie tylko przez wirusami komputerowymi rozprowadzonymi przez Internet, ale również sieć lokalną i urządzenia przenośne. Nieoceniona w tej kwestii jest dobrze skonfigurowana zapora oraz antywirus z aktualną bazą wirusów.

Jednak kiedy do komputera dostęp ma więcej niż jedna osoba, zmuszeni jesteśmy zastosować nieco inne metody. Windows 7 pozwala między innymi na ukrywanie wybranych katalogów lub dysków, lub ich szyfrowanie. Jeśli obawiamy się zaśmiecenia komputera i instalowania aplikacji z niepewnego źródła, możemy także uruchomić funkcję selektywnej instalacji aplikacji lub nawet całkowicie zablokować dostęp do niektórych witryn internetowych.

Windows 7 pozwala nam również "ubezpieczyć się" na wypadek całkowitej awarii systemu. Służy temu tworzenie dysku bezpieczeństwa oraz odpowiednie zarządzanie punktami przywracania systemu.

Szczegółowe instrukcje, jak skonfigurować każde z wymienionych narzędzi, znajdziecie w artykule Porady do Windows 7 - bezpieczeństwo przede wszystkim.