Windows 7 zainstalowany nawet na 93% sprzedanych PC. Windows 8...musi poczekać na Blue?

Z przedstawionego przez serwis PC Pro raportu wynika, że osoby kupujące nowy komputer znacznie częściej decydują się na system Windows 7, niż Windows 8.

Microsoft wprowadzając na rynek system Windows 8 dosyć mocno zaryzykował próbując stworzyć produkt, który jest przeznaczony do pracy zarówno na komputerach stacjonarnych/laptopach, jak i tabletach. Niestety okazało się, że system ten, a szczególnie jego interfejs, nie przypadł do gustu użytkownikom. Potwierdzają to dane prezentowane przez firmę analityczną StatCounter, z których wynika, że obecnie na świecie dominuje system Windows 7 (52,6% rynku; dane za pierwsze dwa tygodnie lutego), natomiast jego następca nie zasługuje nawet na odrębne ujęcie w zestawieniu (dzięki Net Applications dowiadujemy się jednak, że obecnie należy do niej nieco ponad 2% rynku).

Windows 8 tak bardzo podpadł konsumentom, że pomimo prowadzonej kampanii reklamowej znacznie częściej stawiają oni przy zakupie nowego komputera na Windows 7. Potwierdził to serwis PC Pro, który oparł się na danych dostarczonych przez brytyjski sklep Computer Planet. Wynika z nich, że spośród sprzedanych przez sklep w styczniu ponad 500 komputerów zaledwie 20% posiadało zainstalowaną "ósemkę".

Sytuacja ta wygląda jeszcze gorzej w przypadku innego źródła serwisu, które twierdzi, że wśród sprzedanych przez nie komputerów, aż 93% oferowało "siódemkę".

Ponadto wielu brytyjskich klientów decydując się na sprzęt z Windows 8 prosiło sprzedawców o pomoc w przeprowadzeniu downgrade'u do Windows 7, lub zażądało instalacji aplikacji firm trzecich przywracających dostęp do Menu Start.

Jak widać, Microsoft nie ma raczej szansy na zmianę na pozycji lidera. Warto tutaj jednak zauważyć, że sytuacja Windows 8 być może jednak za kilka miesięcy zauważalnie się poprawi dzięki Windows Blue. Z dotychczas pojawiających się doniesień wynika, że jest to płatna aktualizacja dla Windows 8 (i innych produktów/usług Microsoftu), która podobno miałaby zachować nazwę poprzednika, i która (o tym poinformował już jednak sam Microsoft) wprowadzić ma m.in. usprawnienia w zakresie krytykowanego interfejsu "ósemki".

Jak sądzicie, czy Blue pomoże Windows 8?