Windows 7 - zainstaluj ten patch albo stracisz wsparcie

Użytkownicy Windows 7 wiedzą, że oficjalny koniec wsparcia nastąpi 14 stycznia 2020. Ale jeśli ktoś zablokował automatyczne aktualizacje, nastąpi to już w czerwcu 2019.

Co się dzieje? Microsoft dostarcza aktualizacje przy użyciu algorytmów szyfrujących SHA-1 i SHA-2. Wprowadzone zostały dla bezpieczeństwa, jednak zdecydowano się na częściowe wycofanie SHA-1 w kolejnej aktualizacji bezpieczeństwa, zaplanowanej na 12 marca. A w kolejnej, zapowiedzianej na czerwiec, będzie wyłącznie SHA-2. Problem jednak w tym, że dopiero instalacja marcowej umożliwia włączenie wsparcia dla SHA-2. Dlatego jeżeli chce się 16 czerwca zyskać ważne poprawki bezpieczeństwa, musi ona zostać zainstalowana.

Dlatego polecamy wszystkim użytkownikom Windows 7 włączenie funkcji automatycznych aktualizacji (jeżeli zostały wyłączone). Jeśli używasz Windows 10, aktualizacje dla wersji 1709, 1803 i 1809 używają zarówno SHA-1, jak iSHA-2. Tu również w czerwcu nastąpi przejście wyłącznie na szyfrowania algorytmem SHA-2. Użytkownicy mający włączone aktualizacje automatyczne nie muszą niczego robić.

Zobacz również:

  • Windows 7 wciąż trzyma się mocno wśród graczy

Microsoft ma osobny schemat dla uzytkowników WSUS (Windows Server Update Service): możliwość aktualizacji zostanie udostępniona 12 marca i 18 czerwca.

Z Windows 7 korzysta na świecie 40% komputerów PC. W Polsce jest to 15,82%. Na początku przyszłego roku wszyscy stracą wsparcie, jednak zanim to nastąpi, dobrze zabezpieczyć się przed problemami dzięki dostarczanym przez Microsoft aktualizacjom.

A tutaj znajdziesz historię dotychczasowych aktualizacji systemu Windows 10.