Windows 7 zyskał więcej użytkowników niż Windows 10

Udział systemu Windows 10 w rynku systemów desktopowych rośnie. Niestety jeszcze szybciej rośnie popularność Windows 7. Microsoft ma duży kłopot.


Grudniowe statystyki pokazują wzrosty popularności Windows 7 i Windows 10

Dane statystyczne za grudzień 2016 roku przedstawione przez NetMarketShare pokazują, że udziały systemów Windows 7 i Windows 10 w rynku zwiększyły się. W przypadku pierwszego z nich wzrost wyniósł 1,17 punktu procentowego (z 47,17% do 48,34%), natomiast w przypadku drugiego 0,64 punktu procentowego (z 23,72% do 24,36%). Microsoft nie ma się więc z czego cieszyć.

Udziały rosną a Microsoft nie ma powodów do radości?

Tak. Dane te pokazują bowiem, że dynamika wzrostu popularności jest znacznie wyższa w przypadku Windows 7, a nie promowanego przez Microsoft ze wszystkich sił Windows 10. Co więcej, należy pamiętać, że mówimy o okresie świątecznym, w którym typowo jesteśmy świadkami zwiększenia liczby aktywacji nowych komputerów.

Windows 10 nie jest już darmowy

Oczywiście na zmniejszone tempo adaptacji przez rynek Windows 10 ma wpływ przede wszystkim zakończenie oferty darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Warto też zauważyć, że Microsoft będzie miał teraz ogromny kłopot z przekonaniem użytkowników Windows 7 do przejścia na "dziesiątkę" ponieważ wsparcie dla "siódemki" będzie dostarczał do 2020 roku.

Co z Windows XP?

Na koniec jeszcze tylko informacja dotycząca systemu "staruszka" Windows XP: wciąż korzystają z niego miliony osób, które zagwarantowały mu udział w rynku na poziomie nieco ponad 9%.