Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Postanowiliśmy przyjrzeć się lepiej nowej aktualizacji systemu Microsoftu przeznaczonego na komputery i tablety. Zapowiada się na to, że użytkownicy korzystający nie z ekranu dotykowego, a z klawiatury i myszki, będą z aktualizacji Windows 8.1 Spring Update bardzo zadowoleni.


Windows 8.1 Spring Update to nadchodząca aktualizacja systemu Microsoftu, która powinna trafić na komputery i tablety użytkowników z całego świata już na początku kwietnia. To też pierwsza naprawdę duża paczka poprawek do wydanego w październiku 2013 roku systemu Windows 8.1, który jest już drugim wydaniem oprogramowania giganta z Redmond od wprowadzenia kafelkowego interfejsu Modern UI.

Do trzech poprawek sztuka

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Wprowadzając w październiku zeszłego roku Windows 8.1 w formie bezpłatnej aktualizacji Steve Ballmer, ówczesny CEO Microsoftu, określił nową wersję systemu jako konieczną aktualizację, którą jego firma przygotowała w odpowiedzi na liczne głosy użytkowników, którym nie do końca przypadło połączenie klasycznego pulpitu z nowym interfejsem Modern UI. Zmiany najwidoczniej nie były jednak wystarczające, ponieważ nadchodzący Windows 8.1 Spring Update po raz kolejny zmodyfikuje łączony interfejs. Postanowiliśmy zrobić przegląd zmian, jakich Microsoft planuje dokonać w swoim systemie operacyjnym dla komputerów i tabletów z procesorami opartymi o architekturę x86.

Zobacz również:

  • Poprawki dla systemów Windows czyli październikowy Patch Tuesday

Pulpit uruchamiany domyślnie

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Windows 8.1 pozwolił użytkownikom wybrać, który interfejs chcą widzieć jako pierwszy po zalogowaniu się na swoje konto. W Spring Update twórcy systemu idą o krok dalej. Jeśli urządzenie wykryje, że nie jest wyposażone w ekran dotykowy, to logowanie się do pulpitu będzie domyślną czynnością po uruchomieniu komputera.

Aplikacje Modern UI na pasku zadań

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Użytkownicy pulpitu przyzwyczajeni są do tego, że na pasku zadań widać wszystkie otwarte aktualnie klasyczne aplikacje. Do tej pory nie widać tam było jednak zminimalizowanych kafelkowych programów. W nadchodzącej aktualizacji ma się to zmienić, a programy Modern UI będzie można przypinać do paska zadań - a domyślnie przypięty będzie tam sklep Windows Store. Nadal nie ma jednak możliwości otwierania aplikacji Modern UI w klasycznym oknie, a ta może pojawić się dopiero w aktualizacji Windows Treshold w 2015 roku.

Pasek zadań widoczny z każdego miejsca

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Oprócz przypinania kafelkowych aplikacji do paska zadań Microsoft przygotował jeszcze jedną nowość. Jest nią możliwość wyświetlania paska w każdym miejscu, w tym na ekranie startowym Modern UI. Wystarczy przesunąć kursor myszy na dół ekranu, a pasek się wyświetli. Będzie w dodatku wyświetlany na całym ekranie, nawet podczas korzystania z kilku aplikacji Modern. Dzięki temu przełączanie się między interfejsami jest nieco płynniejsze, ale pasek może zasłaniać elementy interfejsu części aplikacji ze sklepu Windows Store, które zostały napisane przed jego wprowadzeniem.

Aplikacje Modern z paskiem tytułowym

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

W Windows 8.1 Spring Update usprawniono sposób zamykania aplikacji typu Modern, jeśli użytkownik korzysta z klawiatury i myszy. Zamiast naśladowania kursorem gestu z ekranu dotykowego, czyli przytrzymania palca u góry, a następnie przeciągnięcia aplikacji do dołu ekranu. Podobnie wyglądała sprawa przy dzieleniu ekranu na dwie powierzchnie robocze dla dwóch różnych aplikacji. Od teraz przy aplikacjach pojawi się mały pasek tytułowy. Wystarczy kliknąć w jego lewy górny róg, co pozwoli na zmianę rozmiaru, zminimalizowanie i zamknięcie aplikacji.

Menu kontekstowe na ekranie z kafelkami

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

To nie koniec zmian na lepszy. Użytkownicy korzystający z myszy powinni ucieszyć się z tego, że Microsoft wprowadził do interfejsu Modern UI nowe kontekstowe menu, które pojawiać się będzie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na kafelku. Do tej pory kliknięcie wywoływało menu u dołu ekranu, ale nie było to zbyt ergonomiczne rozwiązanie. Teraz obsługa ekranu startowego ma być jeszcze prostsza. Co istotne, urządzenia z ekranami dotykowymi mogą korzystać ze starego gestu przesunięcia od dołu do góry ekranu.

Przycisk wyłączania komputera na ekranie startowym

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Na ekranie startowym znalazły się jeszcze dwa elementy, których brakowało użytkownikom. Jest to wirtualny przycisk pozwalający na wyłączenie komputera bez konieczności przedzierania się kilkukrotnie przez menu i naciskania przycisku na obudowę. Drugim jest przycisk wyszukiwarki. Do tej pory rozpoczęcie szukania odbywało się poprzez wpisanie ciągu znaków na klawiaturze, ale niewielu użytkowników wiedziało o takiej możliwości.

Powiadomienia o zainstalowaniu nowej aplikacji

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Windows 8 potrafił zirytować użytkownikiem dodawaniem do ekranu startowego kafelka z każdą nowo zainstalowaną aplikacją. Po aktualizacji do Windows 8.1 Microsoft zrezygnował z tego rozwiązania, a aplikacje trzeba dodawać ręcznie. Spowodowało to jednak inny problem, ponieważ użytkownik może dziś po prostu zapomnieć, że zaczął instalować aplikację. W Windows 8.1 Spring Update mają pojawić się nowe powiadomienia informujące o pomyślnym pobraniu nowej aplikacji z Windows Store po wejściu w widok wszystkich zainstalowanych programów.

Więcej pozycji w widoku listy wszystkich aplikacji

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

W ekranie startowym zmian doczekała się lista wszystkich zainstalowanych aplikacji. Przeglądając ją będzie można wysunąć boczny pasek i wybrać opcję o nazwie “Pokaż więcej aplikacji w widoku aplikacji”. Zmieni to rozmiar każdej z aplikacji, dzięki czemu na jednym ekranie będzie można obejrzeć jednocześnie więcej pozycji. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które wybrały na swoim komputerze listę wszystkich aplikacji jako domyślny widok uruchamiany po wciśnięciu przycisku Start.

Usprawnienia w interfejsie Internet Explorera

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Najnowsza wersja przeglądarki Internet Explorer praktycznie nie przypomina już swojego odpowiednika sprzed kilku lat, który był często obiektem niewybrednych żartów skierowanych w stronę Microsoftu. Wersja przystosowana do ekranów dotykowych ma pasek adresu umieszczony na dole interfejsu, co jest wygodniejszym rozwiązaniem na ekranach dotykowych. Elementy interfejsu w postaci paska adresu i kart dziś automatycznie się chowają, ale w nowej wersji przeglądarki ma pojawić się możliwość włączenia ich widoczności na stałe.

Domyślne otwieranie Windows Media Player i Przeglądarki fotografii

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Do tej pory system Windows chciał domyślnie otwierać multimedia w aplikacjach typu Modern. Mowa tutaj w szczególności o przeglądarce zdjęć i odtwarzaczach audio/wideo. Po aktualizacji, jeśli użytkownik zdecyduje się na pozostanie przy klasycznym interfejsie pulpitu za pomocą klawiatury i myszy, domyślnie multimedia będzie otwierał Windows Media Player, a pliki graficzne i zdjęcia Przeglądarka fotografii.

Aplikacja OneDrive

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Microsoft ma własną chmurę, której użytkownicy używają od kilku lat, ale do tej pory kilka razy usługa ta przechodziła rebranding. W wyniku ostatniej zmiany nazwy Microsoft zmienił SkyDrive na OneDrive. Aktualizacja Windows 8.1 Spring Update ma zmienić nazwę aplikacji. Teraz w Windowsie funkcjonuje nadal stare nazewnictwo, a rebranding jak na razie dotyczy wersji webowej i aplikacji mobilnych

Użycie pamięci dyskowej w ustawieniach

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

W opcjach systemu będzie można znaleźć nowe pozycje dotyczące zajętej pamięci na urządzeniu. Z ustawień w stylu Modern UI będzie można podejrzeć, ile miejsca zajmują poszczególne typy danych zgromadzone na dysku twardym, a także jednym kliknięciem opróżnić kosz bez konieczności przechodzenia do pulpitu.

Obniżone wymagania sprzętowe

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Windows 8.1 był kolejnym krokiem Microsoftu w celu obniżenia wymagań systemowych systemu operacyjnego. Po nadchodzącej aktualizacji te obniżyć praktycznie o połowę. Oprogramowanie giganta z Redmond powinno działać płynnie nawet na maszynach posiadających zaledwie 1 GB pamięci RAM.

Co ciekawe, Windows 8.1 ma teraz uruchamiać się też na sprzętach wyposażonych w zaledwie 16 GB pamięci na dane. Microsoft tym ruchem chce wytoczyć działa przeciwko tabletowej konkurencji działającej pod kontrolą systemu Android. Innym celem są Chromebooki, które pracują z wykorzystaniem opartego o Linuksa, chmurę i przeglądarkę giganta z Mountain View systemu Chrome OS.

W oczekiwaniu na konferencję Build

Windows 8.1 Spring Update: obszerny przegląd nowości

Windows 8.1 Spring Update powinien trafić do użytkowników już na początku nadchodzącego miesiąca już po konferencji BUILD. Przewidywana data premiery to 8 kwietnia 2014 roku, ale Microsoft nie potwierdził jeszcze tej informacji. Samo uaktualnienie pojawi się jako nowy element do pobrania w usłudze Windows Update, a nie jak miało to miejsce w przypadku ostatniego dużego wydania o nazwie Windows 8.1, w sklepie Windows Store.

Nowości prezentują się całkiem nieźle, ale jak donosi serwis Neowin, opisywana przez nas wersja, która trafiła do sieci w miniony weekend, nie musi być wcale wydaniem RTM. Możliwe, że to tylko jedna z testowych kompilacji, a w stabilnym wydaniu zobaczymy jeszcze inne zmiany. Możliwe też, że nie wszystkie z opisywanych nowości trafią do Windows 8.1 Spring Update, który pojawi się już w kwietniu na konferencji Build.