Windows 8.1, Windows 8: 1,7 mln aplikacji pobranych dziennie z Windows Store

Według danych Microsoftu w październiku z Windows Store pobierana była codziennie (średnio) rekordowa liczba 1,7 miliona aplikacji. Rekordowa, lecz przecież 44 razy niższa niż w przypadku Apple App Store...

Microsoft podzielił się z deweloperami danymi na temat popularności aplikacji dla systemów Windows 8.1 i Windows 8 oferowanych przez sklep Windows Store. Dowiedzieli się oni, że w październiku użytkownicy wspomnianych "okienek" pobierali średnio codziennie 1,7 miliona aplikacji (płatnych i darmowych; w sumie w październiku pobrano 51 152 284 aplikacji). Najważniejsze jednak, że ten rekordowy wynik jest aż o blisko 39% lepszy od wyniku osiągniętego w czerwcu, kiedy to średnia dziennego pobierania zamknęła się w liczbie 1,2 miliona.

To naprawdę dobry wynik?

Jak widać, liczba pobieranych aplikacji z Windows Store ostatnio rośnie. Jak jednak Microsoft wypada na tle konkurencji? Ciężko to dokładnie sprawdzić: wydający się idealnym przeciwnikiem sklep Apple Mac App Store dostarcza bowiem aplikacje tylko dla komputerów Mac (tablety obsługiwane są przez App Store).

Zobacz również:

  • Windows 11 uruchomisz z procesorami Kaby Lake. Intel dotrzymał słowa
  • Patch Tuesday - systemy Windows otrzymują łatki
  • Windows 10 otrzymuje odświeżony Microsoft Store

Może więc "złożyć" wyniki dwóch platform Microsoftu - Windows Store i Windows Phone? Dlaczego nie. W tym drugim przypadku możemy się jednak obecnie posługiwać jedynie danymi za czerwiec, kiedy to użytkownicy mobilnych "okienek" pobrali "ponad" 200 milionów aplikacji. Po przeliczeniu otrzymujemy więc w dużym zaokrągleniu średnio 7 milionów pobrań dziennie, co daje nam w sumie wynik zbliżony do 9 milionów (Windows Store + WIndows Phone).

Teraz chcąc porównać ten wynik z Apple warto tylko przypomnieć, że pomiędzy czerwcem a październikiem ze sklepu App Store (Mac App Store można pominąć) pobieranych było średnio codziennie prawie...75 milionów aplikacji. Widać więc jak na dłoni, że Microsoft nie radzi sobie najlepiej z budową ekosystemu przyciągającego skutecznie konsumentów skorych do pobierania aplikacji. Nie ma jednak chyba w tym nic dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że gigant postanowił go oprzeć na cieszących się słabą (lub bardzo słabą) opinią systemach Windows 8 i Windows Phone.

Źródło: TechCrunch