Windows 8.1 będzie wspierał wyszukiwanie semantyczne w języku naturalnym

Microsoft wprowadził w Windows 8.1 Spring Update kilka nowości. To jednak nie koniec zmian, a gigant z Redmond ma jednak kilka asów w rękawie. Jednym z nich jest wyszukiwanie i obsługa komputera lub tabletu za pomocą języka naturalnego. Wprowadzenie tego rozwiązania do desktopowej wersji systemu pozwoli na znacznie prostszą interakcję z urządzeniem za pomocą głosu.

Obsługa urządzeń komputerowych za pomocą głosu to nie jest nowe rozwiązanie. Niestety, w podstawowej formie, wymaga to od użytkownika nauczenia się stosownych komend i mówienie sztucznym językiem składającym się ze z góry określonych zwrotów i wyrażeń. Giganci rynku technologicznego rynku rywalizują teraz na polu wyszukiwania semantycznego. Dzięki temu urządzenia komputerowe mają “rozumieć” naturalnie wypowiedziane zdanie przez użytkownika.

Porozmawiać w języku naturalnym w ograniczonym stopniu mogą już teraz ze swoimi smartfonami posiadacze iPhone’a i iPada (asystent Siri) oraz smartfonów i tabletów z Androidem (Google Now). Podobne rozwiązanie trafiło zresztą do systemu Windows Phone 8.1 w postaci Cortany. Wygląda na to, że następnym w kolejności systemem operacyjnym, który zacznie nie tylko słyszeć, ale też "rozumieć" mowę, jest Windows 8.1 dla komputerów i tabletów.

Zobacz również:

  • Microsoft Edge na Androida pomaga oszczędzić pieniądze
  • Xbox Game Pass - jakie gry w najbliższym czasie? Szykuje się mocny zestaw
Windows 8.1 będzie wspierał wyszukiwanie semantyczne w języku naturalnym

Stacjonarny system Microsoftu w jednej z następnych aktualizacji Windows 8.1 ma uzyskać wsparcie dla obsługi komputera za pomocą głosu, przy czym system zrozumie naturalne polecenia użytkownika. Mogą to być takie komendy jak np. “install a printer” (zainstaluj drukarkę) co pomoże w ściągnięciu sterowników lub “my screen is too bright” (mój ekran jest zbyt jasny) co z kolei otworzy panel regulacji jasności. Niestety, na wstępie Smart Search powered by Bing dla komputerów i tabletów będzie obsługiwać wyłącznie język angielski.

źródło: gadgets.ndtv.com