Windows 8.1 i SkyDrive: jak synchronizować offline wszystkie dokumenty?

Microsoft w nowej wersji Windows 8.1 jeszcze bardziej zintegrował chmurę SkyDrive z systemem. Niestety ze względu na obecność tego systemu zarówno na komputerach i tabletach, domyślnie nie synchronizuje ona wszystkich plików w chmurze z dyskiem twardym komputera. Wyjaśniamy, jak to zmienić.

Tablety i Ultrabooki z dyskiem SSD pracujące pod kontrolą systemu Windows 8.1 z reguły mają znacznie mniejszą pojemność, niźli komputery PC z klasycznymi, talerzowymi twardymi dyskami. Ze względu na to domyślnie chmura SkyDrive nie synchronizuje wszystkich danych między urządzeniem a chmurą i są one dostępny wyłącznie online. Na szczęście użytkownicy posiadający duży zapas wolnego miejsca na HDD mogą to prosto zmienić. Pozwoli to na znacznie łatwiejszy dostęp do plików, które nie będą musiały być za każdym razem przed otwarciem pobierane z chmury. Co ważne, dostęp do nich możliwy będzie tez bez połączenia z internetem.

Windows 8.1 i SkyDrive: jak synchronizować offline wszystkie dokumenty?

Są dwa sposoby na pobranie i dalszą synchronizację wszystkich danych ze SkyDrive do pamięci urządzenia z Windows 8.1. Jednym jest przejście do ustawień aplikacji SkyDrive w trybie Modern UI, wciśnięcie kombinacji klawiszy Windows + I oraz przestawienie suwaka z Wyłączone na Włączone. Z tego samego menu można razie potrzeby usunąć wszystkie pliki ze SkyDrive znajdujące się lokalnie na dysku. Będzie to przydane jeśli zaczynie brakować wolnej przestrzeni na dysku.

Windows 8.1 i SkyDrive: jak synchronizować offline wszystkie dokumenty?

Drugi sposób to przejście z poziomu pulpitu Windows 8.1 do dowolnego folderu i kliknięcie prawym przyciskiem na ikonę SkyDrive w lewej kolumnie. Z rozwijanego menu należy wybrać opcję “Udostępnij w trybie offline”. Oczywiście należy pamiętać, że może to nieco potrwać. To, jak szybko pliki zgrane zostaną do pamięci lokalnej zależy od ilości danych przechowywanych w chmurze i szybkości łącza. Można też wybrać w analogiczny sposób jedynie część folderów i plików bez konieczności pobierania całego archiwum.