Windows 8.1 i problemy ze starszymi wersjami procesorów AMD

Windows 8.1 nie może być zainstalowany na komputerach wyposażonych w stare procesory AMD.

Jeżeli posiadasz komputer PC wyposażony w starszy procesor AMD i pracujący pod kontrolą systemu Windows 8, możesz odkryć przy aktualizacji do Windows 8.1, że twój CPU nie jest już wspierany.

"Wczesne procesory AMD, tj. Athlon x2 64 i Opteron 185, nie wspierają instrukcji CMPXCHG16b. Do Windows 8 (podobno) MS wdrażał rozwiązanie programowe do OS-u, które wspierało tę instrukcję (tak czytałem). Windows 8.1 nie chce się jednak zainstalować na komputerach wyposażonych w te procesory. Windows 8 działa doskonale" - napisał serwisu Neowin jeden z jego czytelników.

Serwis Neowin natychmiast poprosił o komentarz rzecznika Microsoftu, który potwierdził opisany problem:

"Wprowadziliśmy tę zmianę, aby poprawić skuteczność zabezpieczeń systemu Windows poprzez usunięcie kodu, który potrafił użyć instrukcji takich jak CMPXCHG16b. Według naszych danych, liczba procesorów, na który działanie to ma wpływ, jest bardzo mała"

Dla użytkowników, którzy napotkają ten problem, oznacza to tyle, że albo pozostaną przy Windows 8 (skoro tyle z nim wytrzymali...), albo zdecydują się na inwestycję w sprzęt.

Na koniec jeszcze jedna informacja: z komentarzy internautów wynika, że wspomniane ograniczenie nie dotyczy podobno aktualizacji do 32-bitowej wersji Windows 8.1.