Windows 8.1 prześcignął Windows 8, ale i tak 7 rządzi, a XP trzyma się mocno

Najnowsze statystyki jasno ukazują, jaki system jest aktualnie najpopularniejszy na świecie. To Windows 7, a pozycję vice-lidera zajmuje... Windows XP.

Chociaż od wydania Windows 8 minęło 20 miesięcy, to zarówno "kafelki", jak też i poprawka w postaci Windows 8.1 nie cieszą się dużym uznaniem użytkowników. Ich wspólny, procentowy udział w rynku wynosi 12,64%, przy czym wersja 8.1 ma w tym nieco więcej zasługi - 6,35%. To bardzo daleko do Windows XP, który - pomimo zakończenia wsparcia - wciąż używany jest na co czwartym komputerze świata, będąc zainstalowanym na 25% stacjonarnych i laptopów. Wszyscy muszą jednak ustąpić pola Windows 7, które ma nieco ponad pół rynku, a dokładnie - 50,06%.

Windows 8.1 prześcignął Windows 8, ale i tak 7 rządzi, a XP trzyma się mocno

Warto zauważyć, że - wedle pogłosek - premiery Windows 9 można się spodziewać w ciągu roku. Jeśli plotki się potwierdzą, Windows 8 nigdy nie prześcignie Windows 7 i cykl wpisze się w dotychczasowy model, gdzie co drugi system Microsoftu cieszy popularnością (XP-Vista-7-8). Zauważam od razu, że topornej Visty używa ok. 3 % użytkowników, co i tak daje temu systemowi większą popularność na świecie niż wszystkie dystrybucje Linuxa razem wzięte. Wynik 3,36% "innych" systemów świadczy natomiast o tym, że nie brak chętnych na nowe rozwiązania, nawet, jeśli nie są szeroko znane. Statystyki dotyczą oczywiście tylko desktopów i laptopów. Porównajcie, jak wygląda rynek systemów, jesli dodamy smartfony i tablety.

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
  • Najlepsze programy do czyszczenia systemu Windows
  • Windows 11 uruchomisz z procesorami Kaby Lake. Intel dotrzymał słowa