Windows 8.1 to nie jedyna dzisiejsza nowość. Pojawiło się nowe Ubuntu 13.10

Wiele komputerów na świecie jest dziś aktualizowanych, ponieważ odbyła się premiera najnowszego oprogramowania Microsoftu: Windowsa 8.1. Okazuje się, że entuzjaści systemów operacyjnych z rodziny Linux też mogą dzisiaj cieszyć się nowościami. Zaprezentowana została najnowsza odsłona Ubuntu oznaczona numerem 13.10, przeznaczona nie tylko na komputery, ale także na smartfony. Już teraz można ją pobierać.

Ubuntu jest dystrybucją systemu operacyjnego z rodziny Linux, której opracowaniem zajmuje się firma Canonical. Z początku był to system przeznaczony dla komputerów jako alternatywa dla Windowsa, ale teraz jego twórcy chcą zaatakować też mobilny rynek, gdzie królują Android oraz iOS. Najnowsza wersja Ubuntu 13.10 to kolejny krok w kierunku unifikacji systemu operacyjnego dla klasycznych komputerów i urządzeń mobilnych. Podobną drogą idzie Microsoft z Windows 8.1, gdzie ten interfejs Modern UI obecny jest na komputerach, tabletach i smartfonach.

Ubuntu stara się iść o dalej, by w przyszłości wszystkie typy urządzeń posiadały pełną wersję systemu operacyjnego, która będzie skalowała się w zależności od wykorzystywanego ekranu. To jeszcze ambitniejszy pomysł niż ten Microsoftu, gdzie komputerowy i tabletowy Windows 8.1 mimo podobnego wyglądu jest innym systemem niźli smartfonowy Windows Phone.

Windows 8.1 to nie jedyna dzisiejsza nowość. Pojawiło się nowe Ubuntu 13.10

Ubuntu 13.10

Na szczęście Canonical nie wprowadza zmian wyłącznie w zakresie wyglądu. Oprócz interfejsu przyjaznego urządzeniom z ekranami dotykowymi nowy system wprowadza lepsze zarządzanie pamięcią, wydłuża czas pracy na baterii i będzie zawierał w sobie wiele nowych aplikacji systemowych. Zmiany dotknęły też pakiet narzędzi programistycznych SDK.

Nową wersję Ubuntu 13.10 można pobrać bezpośrednio ze strony ubuntu.com. System po pobraniu można zainstalować obok obecnie wykorzystywanego Windowsa lub OS X. Oczywiście możliwa jest też instalacja Linuksa jako jedynego systemu operacyjnego na komputerze. Dla użytkowników poprzedniej wersji Ubuntu 13.04 przygotowano specjalny poradnik prowadzący krok po kroku przez proces aktualizacji.

Windows 8.1 to nie jedyna dzisiejsza nowość. Pojawiło się nowe Ubuntu 13.10

Windows 8.1

Jeśli ktoś jednak jest zwolennikiem klasycznych okienek, to aktualizacji Windows 8.1 należy szukać w Sklepie z aplikacjami dla Modern UI.