Windows 8.1 w wersji RT został wycofany

W zeszłym tygodniu ukazała się aktualizacja systemu Microsoft Windows 8. Wszyscy posiadacze zeszłorocznych okienek mogą pobrać uaktualnienie do Windows 8.1, zupełnie za darmo. Niestety, nie mają tyle samo szczęścia posiadacze tabletów z systemem Windows RT. Aktualizacja edycji opracowanej z myślą o procesorach ARM została udostępniona, a następnie szybko wycofana ze Sklepu. Windows RT 8.1 mógł bowiem powodować awarię urządzeń, na których został zainstalowany.

W zeszłym tygodniu Microsoft udostępnił swoim użytkownikom bezpłatną aktualizację systemu operacyjnego do najnowszej wersji. Uaktualnienie przygotowano z myślą o urządzeniach działających pod kontrolą klasycznego Windows 8, jak i jego tabletowej edycji pozbawionej możliwości instalacji własnych aplikacji na pulpicie nazwanej Windows RT.

Producent się jednak pospieszył. Aktualizacja dla wersji RT była wadliwa i Microsoft zdecydował się bardzo szybko wycofać ją ze sklepu. Pewna grupa osób, która zdążyła ją pobrać i zainstalować, może mieć z tego powodu spore problemy. Microsoft obecnie prowadzi dochodzenie, aby dowiedzieć się jak to się stało, że instalacja uaktualnienia powodowała brak możliwości uruchomienia systemu, a użytkowników wita BSOD - Blue Screen of Death, czyli tzw. niebieski ekran śmierci. Aby uruchomić urządzenie konieczne jest przywrócenie go do ustawień fabrycznych za pomocą płyty lub partycji Recovery.To o tyle dziwna sytuacja, że wśród urządzeń z Windowsem RT liderem jest tablet produkcji samego Microsoftu, a inni producenci mogą, projektując swój sprzęt pod ten system, wybierać podzespoły z określonej puli. Nawet w sytuacji gdy producent miał pełną kontrolę nie tylko nad nową wersją oprogramowania, ale też olbrzymią nad wspieranymi komponentami, nie udało się uniknąć wpadki. Na szczęście posiadacze znacznie bardziej popularnego Windows 8 mogą być spokojni, ponieważ problem nie dotyczy klasycznego Windows 8.1.

źródło: microsoft.com


Zobacz również