Windows 8: 100 milionów sprzedanych licencji w sześć miesięcy

Zgodnie z najnowszymi danymi przekazanymi przez przedstawiciela Microsoftu, system Windows 8 sprzedał się w ciągu sześciu miesięcy w liczbie 100 milionów sztuk.

System Windows 8 miał premierę 26 października 2012 roku. Miesiąc później podczas Credit Suisse 2012 Annual Technology Conference Tami Reller, dyrektor finansowa działu Windows przyznała, że sprzedano już 40 milionów jego kopii. Dzisiaj dowiadujemy się natomiast, że po sześciu miesiącach od premiery możemy do tego wyniku dopisać kolejnych 60 milionów sprzedanych licencji.

To świetny wynik?

Jeżeli dane te odniesiemy do poprzednika, Windows 7, okaże się, że nie są one najlepsze. "Siódemka" w pierwszym roku po premierze sprzedała się bowiem w liczbie 240 milionów sztuk. Aby pobić ten wynik sprzedaż "ósemki" musiałaby więc przez kolejne sześć miesięcy dynamicznie rosnąć, co wydaje się raczej mało prawdopodobne.

W sumie trudno więc nie zauważyć, że Windows 8 nie spełnił pokładanych w nich nadziei na ożywienie rynku PC (chociaż tutaj słabo spisali się również sami producenci sprzętu), czy też stworzenie potężnej konkurencji dla tabletów Apple i Samsunga. Być może jednak świeży powiew przyniesie mu zapowiadana jeszcze na ten rok aktualizacja Blue, która, jak twierdzi wspomniana Tami Reller, będzie odpowiedzią na wiele życzeń niezadowolonych użytkowników "ósemki" i zagości na mniejszych, tańszych tabletach.


Zobacz również