Windows 8: 14 najczęstszych problemów i pytań po przesiadce (1/2)

Windows 8 za kilka tygodni trafi do sprzedaży, a my już teraz opisujemy największe zmiany względem poprzedniej wersji tego systemu. Zwróciliśmy uwagę na najczęstsze problemy, które mogą trapić użytkowników nowych okienek zaraz po aktualizacji. Odpowiadamy też na pytania, które mogą sobie zadawać zdezorientowani użytkownicy.

Nowy system Microsoftu wprowadza sporo znaczących zmian. Część z nich ułatwia pracę, część niestety jest mało logiczna i może sprawiać problemy. Przyjrzeliśmy się uważnie Windowsowi 8 w wersji dla komputerów stacjonarnych, obsługiwanych za pomocą myszy i klawiatury. Zamieszczamy zatem zbiór najważniejszych informacji na temat zmian w formie pytań i odpowiedzi, a także kilku porad, które pomogą w bezproblemowej przesiadce. Zapraszamy do lektury.

1. Jak zdobyć Windows 8?

Nowa wersja systemu będzie dostępna w sklepach od 26 października. Niektóre z sieci sklepów, jak np. , prowadziły już we wrześniu przedsprzedaż Windowsa 8 w promocyjnej cenie 222 złotych. Poza tym, posiadacze komputerów wyposażonych w starszą, legalną wersją systemu Microsoftu, którzy dokonali zakupu w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, będą mogli zaktualizować swoją “Siódemkę" już za 69 złotych. Wystarczy udać się na odpowiednią stronę internetową i zarejestrować nowe konto. W dniu premiery, po dokonaniu płatności będzie można pobrać uaktualnienie.

Chociaż premiera Windowsa 8 odbędzie się dopiero pod koniec października, to wcześniej z nowego Windowsa mogły korzystać osoby, które pobrały wersję testową udostępnioną przez Microsoft. Niestety, nie będzie można jej “zalegalizować" już po premierze systemu i zakupie klucza. Osoby, które korzystają z wersji testowej, będą musiały zainstalować i skonfigurować system na nowo.

Koszt uaktualnienia Windowsa 7 do 8 to zaledwie 69zł

Koszt uaktualnienia Windowsa 7 do 8 to zaledwie 69zł

Jest jednak możliwość korzystania już teraz z legalnej, pełnej wersji Windowsa 8, która nie będzie wymagała reinstalacji po premierze. Dostęp do niej mają subskrybenci programu DreamSpark. Partnerzy Microsoftu udostępniają dostęp do oprogramowania, z czego mogą skorzystać między innymi studenci wybranych polskich uczelni. Programem objęte są głównie uczelnie techniczne, ale do Windowsa 8 i innego oprogramowania Microsoftu mają dostęp np. także studenci niektórych wybarnych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego.

Windows 8 to olbrzymia zmiana, a interfejs okienkowy zastępują kafelki

Windows 8 to olbrzymia zmiana, a interfejs okienkowy zastępują kafelki

2. Gdzie jest pulpit?

Nowy Windows 8 już chwilę po uruchomieniu rzuca użytkownika na głęboką wodę. Tuż po zalogowaniu się, na nowym ekranie startowym, pojawiają się nie ikony, a kafelki. W Windows 8 podstawowym środkowiskiem, gdzie uruchamiane są aplikacje, nie jest już pulpit. Użytkownicy Windowsa, którzy od lat przyzwyczaili się do paska zadań i okienek, mogą poczuć się zagubieni. Nowy ekran startowy jest bardzo podobny do tego, który obecny jest w systemie Windows Phone 7 przeznaczonym na smartfony. Składa się on z interaktywnych kafelków, będącymi skrótami do programów. Nowe aplikacje uruchamiane są w tym interfejsie w trybie pełnoekranowym. Identycznie będzie to wyglądać na nowych tabletach z systemem Microsoftu.

Aby przejść do pulpitu należy znaleźć odpowiadający mu kafelek

Aby przejść do pulpitu należy znaleźć odpowiadający mu kafelek

Nowy interfejs użytkownika nazwany został Modern UI (dawniej Metro UI). Na szczęście twórcy Windowsa nie pozbyli się pulpitu całkowicie. Chociaż nie będzie on dostępny na tabletach z procesorami ARM i Windowsem 8 w wersji RT, to na zwykłych komputerach został on wyłącznie schowany. Aby dostać się do “normalnego"  widoku należy na ekranie startowym po prostu znaleźć kafelek o nazwie Pulpit, a jeśli go nie ma - znaleźć go w liście wszystkich aplikacji. Po kliknięciu kafelta Pulpit, użytkownik przenosi się do dobrze znanego środkowiska. Z poziomu starego interfejsu, po przejechaniu myszą w lewy dolny róg, można bez problemu przełączać się między jednym, a drugim widokiem, w zależności od potrzeb. Modern UI można także wywołać i schować za pomocą klawisza Windows na klawiaturze.

Aby przejść do interfejsu Modern UI należy zjechać myszą do lewego dolnego rogu ekranu

Aby przejść do interfejsu Modern UI należy zjechać myszą do lewego dolnego rogu ekranu

3. Co się stało z menu start?

Po dostaniu się do pulpitu pojawia się kolejne pytanie: co z Menu Start? Znany i lubiany przycisk z lewego dolnego rogu paska zadań znikł, co może budzić konsternację u każdego nowego użytkownika. Microsoft zdecydował się na usunięcie przycisku, ponieważ firma chce zapewnić użytkownikowi zbliżone doświadczenia podczas korzystania z komputera, tabletu i smartfona. Klasyczne menu zniknęło, a zarówno przycisk jak i całe Menu Start w całości zastępuje interfejs Modern UI. To z jego poziomu można wyszukiwać i uruchamiać aplikacje, a także zarządzać podstawowymi ustawieniami systemu.

W Windows 8 brakuje przycisku Start

W Windows 8 brakuje przycisku Start

Dla osób, które nie będą chciały, lub nie będą mogły powrócić do poprzedniej wersji systemu Windows, ale nie potrafią też żyć bez Menu Start, jest kilka alternatywnych rozwiązań. W internecie można znaleźć wiele poradników, które pozwalają na przywrócenie klasycznego Menu Start na pasek zadań. Jednak zachęcamy do przyzwyczajenia się już teraz do nowego Modern UI i korzystania z niego zamiast klasycznego Menu Start. Prawda jest taka, że Microsoft z premedytacją nie zostawił możliwości przywrócenia przycisku Start w opcjach systemu. W kolejnych wersjach prawdopodobnie nie będzie można go przywrócić nawet za pomocą nieoficjalnej modyfikacji, więc najlepiej przyzwyczaić się do kafelków jak najszybciej.

Menu Start zmieniło się w ścianę prostokątnych i kwadratowych interaktywnych kafelków

Menu Start zmieniło się w ścianę prostokątnych i kwadratowych interaktywnych kafelków

4. Jak zamknąć system?

System Windows 8 jest zaprojektowany jednocześnie na komputery stacjonarne obsługiwane myszką, oraz tablety obsługiwane dotykiem. Niestety nie wszystkie działania w interfejsie bezdotykowym są intuicyjne i proste. Jednym z nich jest zamykanie systemu operacyjnego. Do tej pory, aby tego dokonać, paradoksalnie, trzeba było nacisnąć właśnie przycisk Start. Było to przyczyną wielu żartów na temat programistów Microsoftu, ale była to jedna z pierwszych rzeczy, których uczył się użytkownik systemu Windows.

W nowym Modern UI nie jest to takie proste i logiczne. Po wejściu do interfejsu Modern UI i widoku kafelków, który jak już wiemy zastępuje docelowo Menu Start, nie widać przycisku zamykania systemu. Najprostszym sposobem jest zjechanie kursorem myszy w prawy górny róg. Należy odczekać chwilę na pojawienie się paska opcji po prawej stronie i kliknąć koło zębate. Po tej operacji przycisk umożliwiający zamknięcie, restart bądź hibernację systemu pojawia się na dole. Na szczęście użytkownicy mogą ułatwić sobie wyłączanie komputera. Klikając na pulpicie prawym przyciskiem myszy, należy przejść do menu “Nowy" i “Utwórz skrót". Można wpisać jedną z poniższych komend, podając jednocześnie odpowiednią nazwę i wybierając ikonę.

Zamykanie systemu nie jest do końca intuicyjne

Zamykanie systemu nie jest do końca intuicyjne

Zamknięcie systemu: shutdown.exe -s -t 00Restart: shutdown.exe -r -t 00Hibernacja: rundll32.exe PowrProf.dll,SetSuspendStateUśpienie: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0Zablokowanie: Rundll32.exe User32.dll,LockWorkStation

Można stworzyć skróty na pulpicie, które wywołają komendę zamykania systemu, hibernacji itp.

Można stworzyć skróty na pulpicie, które wywołają komendę zamykania systemu, hibernacji itp.

5. Jak uruchomić pełny Panel Sterowania?

Nowe menu ustawień Windowsa 8 jest dość ubogie. Wszystkie funkcje podzielone zostały na kilka kategorii, a możliwości zarządzania komputerem i systemem jest naprawdę niewiele. Ma to jednak swoje plusy. To nowe menu będzie wystarczające dla większości użytkowników, którzy nie potrzebują zaawansowanych opcji administracyjnych. Aby je wywołać należy zjechać myszą w prawy górny róg i poczekać na pojawienie się nowego ekranu, a następne tak jak w przypadku wyłączania komputera, nacisnąć koło zębate. W nowym widoku przycisk pozwalający przejść do ustawień pojawi się na samym dole, zaraz pod przyciskami szybkich ustawień, gdzie znajduje się przycisk wyłączania komputera.

Nowy widok podstawowych ustawień

Nowy widok podstawowych ustawień

Na szczęście, tak jak w przypadku pulpitu, możliwe jest dostanie się do pełnego panelu sterowania. Wystarczy, analogicznie jak w przypadku nowego menu opcji, zjechać w prawy górny róg i nacisnąć koło zębate. Odnośnik do panelu sterowania pokaże się natomiast na górze nowego menu. Panel Sterowania jest praktycznie identyczny jak ten, który obecny był w Windowsie 7. Korzystanie z niego nie powinno sprawiać żadnych problemów. Dodatkowe menu najprostszych opcji i jednoczesne pozostawienie bezproblemowego dostępu do Panelu Sterowania to bardzo dobry ruch Microsoftu.

Na szczęście można w systemie znaleźć także klasyczny panel sterowania

Na szczęście można w systemie znaleźć także klasyczny panel sterowania

6. Jak zamknąć aplikacje Modern UI?

Nowy system Microsoftu w wielu miejscach przejmuje cechy swojego kuzyna, którym jest Windows Phone przeznaczony na smartfony. Ponieważ Windows 8 będzie również dostępny na tabletach, granice między systemami zacierają się. Jedną ze zmian jest brak przycisku służącego do zamykania otwartych aplikacji z kafelkowego interfejsu Modern UI. Wszystkie programy można wyłącznie minimalizować. Ponieważ ciągle działają one w tle, powrót do nich będzie szybszy. W dodatku komputer ma za zadanie sam, tak jak w przypadku większości urządzeń mobilnych na rynku, dbać o zwolnienie zasobów przez aplikację, gdy tylko zajdzie potrzeba uruchomienia bardziej pamięciożernego programu.

Lista otwartych aplikacji Modern UI

Lista otwartych aplikacji Modern UI

Na szczęście w przypadku aplikacji uruchamianych na pulpicie nie ma tego problemu: nadal jest obecny przycisk X służący do zamykania programów. Można poprzez skrót Ctrl-Alt-Delete wywołać menedżer zadań, który służy do zabijania procesów w tle. Został on nieco rozbudowany względem tego, który był obecny w poprzednich wersjach systemu Windows i pozwala lepiej kontrolować zużycie zasobów. Jeśli jednak użytkownik chciałby zamknąć programy Modern UI szybciej, wystarczy najechać kursorem w lewy dolny róg, odczekać chwilę, i przenieść kursor nieco w dół. Otworzy to listę otwartych aplikacji Modern UI, które można zamykać środkowym klawiszwem myszy.

Nowy widok klasycznego okna

Nowy widok klasycznego okna

7. Czy można korzystać z wielu monitorów?

Do konsumpcji mediów w zupełności wystarcza jeden monitor, jednak przy pracy dodatkowy ekran pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Windows 7 nie był idealny pod tym względem, ale powstało wiele programów, które pomagały w obsłudze kilku pulpitów. W nowej wersji systemu Microsoftu obsługa wielu monitorów jest rozwiązana nieco lepiej, ale nadal nie jest ona idealna.

Po pierwsze, nie ma możliwości uruchomienia aplikacji Modern UI na dwóch lub więcej ekranach jednocześnie. Mogą być one wyświetlane wyłacznie na jednym z nich, podczas gdy na drugim będzie widoczny tylko pulpit. Modern UI można przenośić między monitorami przez skróty klawiaturowe: klawisz Windows oraz Page Up i Page Down. Możliwe jest przenoszenie go także za pomocą myszy. Wystarczy najechać na samą górę aplikacji i poczekać aż pojawi się kursor w kształcie dłoni i przeciągnąć ją na drugi ekran. Problemem są także gesty polegające na zjechaniu myszą do rogu ekranu. Przy rozszerzonym pulpicie należy uważać, jak daleko wysunięty został kursor, aby otworzyć menu opcji.

Ustawienia wielu monitorów

Ustawienia wielu monitorów

W przypadku zwykłego pulpitu także kwestia dwóch monitorów nie jest rozwiązana idealnie. Co prawda pasek zadań znajduje się na wszystkich ekranach, ale sam pasek powiadomień widoczny jest tylko na jednym. Nie można do różnych monitrów przypinać różnych aplikacji, a ikony na pasku zadań są klonowane. Znaczy to tyle, że otwarty i zminimalizowany program z pierwszego monitora będzie widoczny na obu. Kliknięcie jego ikony na drugim monitorze przywróci go na pierwszy, nie drugi.

Powiększanie tekstu

Powiększanie tekstu

W następnej części artykułu zajmiemy się kolejnymi siedmioma problemami, jakie mogą trapić użytkowników Windows 8.