Windows 8: 14 najczęstszych problemów i pytań po przesiadce (2/2)

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy pierwsze 7 pytań, na które będą szukać odpowiedzi użytkownicy systemu Windows 8. Dziś dołączamy kolejne 7 podpunktów do listy. Mamy nadzieję, że rozwieje to przynajmniej częśc wątpliwości przed przesiadką.

Z pierwszą częścią artykułu możecie zapoznać się tutaj.

8. Jak w Modern UI korzystać z kilku aplikacji jednocześnie

Kwintesencją interfejsu Modern UI jest praca na wyłącznie jednej aplikacji w tym samym czasie. Pozwala to skupić się na obecnie wykonywanym działaniu bez rozpraszania się zbędnymi czynnościami. Niestety, sprawdza to się dobrze na dziecięciocalowych tabletach, ale na komputerze stacjonarnych wyposażonym w ekran o przekątnej 20 lub więcej cali, ciągłe przełączanie się między aplikacjami jest po prostu uciążliwe.

Jednym z rozwiązań jest używanie zwykłego pulpitu i klasycznych aplikacji, dzięki czemu można pracować na klasycznych oknach. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie współdzielenia pulpitu przez aplikacje Modern UI. Wystarczy przeciągnąć jedną z aplikacji na prawą lub lewą stronę ekranu. Zostanie on podzielony w proporcjach ¼ do ¾. Niektóre z aplikacji są przystosowane do tego mniejszego widoku - można tam np. umieścić komunikator lub aplikację pogodową. Pozostałą przestrzeń może zajmować inny program, lub po prostu zwykły pulpit.

Aplikacje Modern UI mogą działać także na 1/4 lub 3/4 powierzchni ekranu

Aplikacje Modern UI mogą działać także na 1/4 lub 3/4 powierzchni ekranu

Niestety, aby korzystać z dwóch aplikacji w Modern UI jednocześnie trzeba posiadać monitor lub matrycę w laptopie o rozdzielczości przynajmniej 1366 na 768 pikseli. W przypadku mniejszych wartości, w tym bardzo popularnej 1280 na 800, nie będzie ona po prostu działać.

Niektóre z aplikacji, jak np. Windows Store, nie są przystosowane do zmniejszonego widoku

Niektóre z aplikacji, jak np. Windows Store, nie są przystosowane do zmniejszonego widoku

9. Czemu Aero już nie jest przezroczyste?

Już w Windowsie Vista wprowadzony został interfejs Aero. Okna i paski narzędzi zostały wygładzone, rogi zaokrąglone, a do tego wiele elementów systemu było półprzezroczyste. Chociaż było to efektowne wizualnie, to według twórców Windowsa stało się zbyt zasobożerne dla komputera, dlatego w Windowsie 8, który ze względu na zastosowanie na urządzeniach przenośnych musi oszczędnie zarządzać energią, wszystkie przezroczystości zostały usunięte, tak samo jak cieniowania i zaokrąglenia rogów.

Aero w Windows 8 straciło transparentność

Aero w Windows 8 straciło transparentność

Aero nie zostało całkowicie wyłączone. Nadal na zwykłym pulpicie można przypinać programy do paska zadań, otwarte okna są grupowane, a po najechaniu na skrót z paska widać ich podgląd. Same okna zostały jednak zmienione wizualnie. Teraz wszystkie otwarte w tle mają szary pasek tytułu, a jedynie to aktywne zmienia kolor na niebieski. Rogi okien nie są już zaokrąglone, a przezroczystość znikła. W jednej z testowych wersji Windowsa można było ją przywrócić, ale opcja ma zniknąć w finalnej wersji. Dzięki temu system jest szybszy, lepiej reaguje na polecenia użytkownika, a pulpit jest bardziej spójny z interfejsem Modern UI. Z ciekawszych nowości jest tzw. wstążka, która przywędrowała z Office’a do eksloratora plików.

Nie ma możliwości przywrócenia przezroczystości okien

Nie ma możliwości przywrócenia przezroczystości okien

10. Czemu nie wszystkie sterowniki i programy działają?

Niestety, przed samą premierą systemu, nie wszyscy użytkownicy którzy zdobyli do niego dostęp, mogli w pełni cieszyć się nowościami jakie oferuje. Nie wszyscy producenci przygotowali swoje sterowniki i oprogramowanie do współpracy z najnowszym Windowsem. Chociaż programiści Microsoftu dbali o to, aby oprogramowanie tworzone z myślą o poprzedniej wersji Okienek nie sprawiało problemów, a większość jest wstecznie kompatybilna, nie obyło się bez błędów.

Lista urządzeń w Windows 8

Lista urządzeń w Windows 8

Najbardziej dotknięci mogą być użytkownicy wszelkiej maści laptopów, w tym Ultrabooków. Zaraz po premierze systemu można spodziewać się problemów z obsługą kamer internetowych lub braku obsługi gestów w TouchPadach. W przeciwieństwie do Apple, które pilnuje swojego ekosystemu składającego się ze sprzętu i oprogramowania, Windows może być zainstalowany na dowolnym komputerze o przeróźnej konfiguracji. Ponieważ podzespoły komputerów, w tym także laptopów, produkowane są przez wielu różnych producentów i podwykonawców, z początku z pewnością pojawi się wiele problemów związanych z kompatybilnością. W razie wystąpienia takowych, najlepiej napisać bezpośrednio do producenta z prośbą o pomoc, a także wyszukać problem w Google. Istnieje duża szansa, że ktoś inny już sobie z nim poradził.

Zainstalowane aktualizacje

Zainstalowane aktualizacje

11. Jak instalować aplikacje?

W Windows 8 nic nie zmieniło się w kwestii instalowania klasycznych aplikacji uruchamianych na pulpicie. Nadal najprostszą metodą jest pobranie instalatora w postaci wykonywalnego pliku .exe i przejście przez kilka okienek instalacji. Usuwanie programów również wygląda zupełnie tak samo, jak w Windowsie 7. Aby pozbyć się aplikacji należy wybrać ją z menu zainstalowanych programów i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.

Programy w Panelu Sterowania można usuwać w ten sam sposób, co w Windowsie 7

Programy w Panelu Sterowania można usuwać w ten sam sposób, co w Windowsie 7

Jeśli chodzi zaś o programy Modern UI, jedynym sposobem ich pobrania jest sklep Windows Store. Jest on dostępny jako osobna aplikacja, której kafelek można przypiąć w interfejsie Modern UI. Po uruchomieniu sklepu można przeglądać aplikacje w postaci poziomej listy kategorii. Po przejściu do konkretnej z nich można pobrać kilka wyróżnionych pozycji. Niestety, przed premierą sklepową systemu, Windows Store w “Ósemce" prezentuje się po prostu biednie. Ciekawych aplikacji jest jak na lekarstwo, a nawet te zainstalowane domyślnie nie spełniają oczekiwań. Jest to największa bolączka całego Modern UI i przez Microsoftem trudne zadanie. Muszą oni nakłonić developerów do jak najszybszego pisania programów dla Modern UI, inaczej nowy interfejs szybko zrazi do siebie użytkowników.

Windows Store to jedyny sposób na instalację aplikacji Modern UI

Windows Store to jedyny sposób na instalację aplikacji Modern UI

12. Jak przeglądać internet w Windows 8

Przeglądanie internetu w Windows 8 może odbywać się za pomocą systemowego Internet Explorera w 10tej odsłonie. Chociaż w testowych wersjach nie zawierał on wtyczki Adobe Flash, to obsługa tej techonologii została dodana w późniejszym czasie. Jeśli jednak nowy Internet Explorer nie przypadnie użytkownikowi do gustu, nadal może używać jednej z alternatywnych przeglądarek, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, bądź z dowolnego innego zamiennika. Tyczy się to zwykłego pulpitu, a sprawa wygląda nieco inaczej dla Modern UI. Przeglądarki dla obu interfejsów to tak naprawdę osobne programy, które nie komunikują się ze sobą i wymagają osobnej konfiguracji.

Przeglądarka Google Chrome w wersji Modern UI

Przeglądarka Google Chrome w wersji Modern UI

Niestety, możliwe jest posiadanie wyłącznie jednej przeglądarki Modern UI. Będzie to ten program, który został wybrany jako domyślny dla każdego systemu. Znaczy to tyle, że po wybraniu Firefoksa lub Chrome jako podstawowej przeglądarki, kliknięcie kafelka Internet Explorer przeniesie użytkownika na pulpit. Niemniej jednak można uruchomić Chrome jako przeglądarkę Modern UI, jednak nie różni się ona prawie w ogóle od zwykłego Chrome uruchomioneg na pulpicie w trybie pełnego ekranu. W przypadki Firefoksa trwają prace nad zupełnie nowym interfejsem Modern UI. Podobno nad tym samym pracuje Opera. Jest spora szansa, że obie te przeglądarki będą gotowe w dniu premiery.

Przeglądarka Internet Explorer w wersji 10

Przeglądarka Internet Explorer w wersji 10

13. Jak stworzyć Grupę Domową?

Mechanizm udostępniania treści w tzw. Grupie Domowej znany jest już od czasu premiery Windowsa 7. Pozwala on w łatwy sposób dzielić się dokumentami, zdjęciami i drukarkami między komputerami znajdującymi się w tej samej sieci. Funkcja ta znalazła się także w Windowsie 8 i pozwala na bezproblemową komunikację ze starszymi wersjami systemu.

Aby zmienić ustawienia udostępniania wystarczy najechać myszą na prawy górny róg ekranu, zjechać kursorem w dół i nacisnąć przycisk z kołem zębatym. W nowo otwartym menu trzeba wybrać przycisk opcji, znajdujący się na samym dole. Ustawienia Grupy Domowej znajdują się w przedostatniej pozycji w tym menu. Po kilknięciu po prawej stronie pojawią się nowe pozycje, które można włączyć i wyłączyć: zarówno typy udostępnianych plików, jak i różne urządzenia, w tym drukarki. Nieco niżej w zakładce Członkostwo możliwe jest odczytanie wygenerowanego przez system hasła, które będzie służyć podłączeniu kolejnych komputerów.

Tworzenie Grupy Domowej jest bardzo proste

Tworzenie Grupy Domowej jest bardzo proste

Hasło można zmienić na coś prostszego do zapamiętania. Należy jednak pamiętać, że po jego zmianie trzeba będzie wprowadzić je ponownie na wszystkich poprzednio podłączonych komputerach, dlatego najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Aby podłączyć do Grupy Domowej komputer z systemem Windows 7 należy uruchomić Menu Start i wpisać Grupa Domowa w oknie wyszukiwania i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Zaawansowane ustawienia znajdują się w Panelu Sterowania

Zaawansowane ustawienia znajdują się w Panelu Sterowania

14. Czy można usunąć Modern UI i zostać przy samym pulpicie?

Chociaż można przywrócić nieoficjalnymi sposobami klasyczne Menu Start, o czym wspomnieliśmy w osobnym podpunkcie, to usunięcie interfejsu Modern UI nie jest już takie proste. Jednak tak naprawdę nie trzeba tego robić, aby w codziennej pracy korzystać ze zwykłego pulpitu. W razie braku chęci korzystania z Modern UI można zostawić w nim jeden jedyny kafelek przenoszący użytkownika do pulpitu. Skróty do wszystkich niezbędnych programów można umieścić na pulpicie, lub przypiąć je po prostu do paska zadań. Dzięki temu Modern UI widoczne będzie tylko i wyłącznie raz, podczas uruchamiania systemu.

Na tym zrzucie ekranu jedynym kafelkiem Modern UI jest pulpit

Na tym zrzucie ekranu jedynym kafelkiem Modern UI jest pulpit

Najprostszym sposobem pozbycia się Modern UI jest po prostu downgrade systemu do Windowsa 7. Jednak nie jest to też najlepsze rozwiązanie. Nowy system Microsoftu to przecież nie tylko dodatkowy interfejs Modern UI, który wyewoluował z Menu Start. Oprócz tego system przeszedł wiele zmian, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jedną z nich jest nowe okno dialogowe podczas kopiowania plików, oferujące więcej informacji. Ponadto system sam zajmuje się kolejkowaniem kopiowania na pamięci Flash, pozwala też na wstrzymanie takich działań i np. dokończenie kopiowania danych po odłączeniu i ponownym podpięciu telefonu. W oknie eksporatora pojawiło się menu wstążki, dzięki któremu dużo łatwiej nawigować po folderach.

Aplikacje można przypinać do paska zadań

Aplikacje można przypinać do paska zadań