Windows 8 - 8 najciekawszych funkcji

Chociaż nikt do końca nie wie (być może nawet sam Microsoft) kiedy ukaże się następca Windows 7, w Internecie huczy od plotek, przecieków i "gorących doniesień" na jego temat. W większości dotyczą one nowych funkcji, które może zaoferować Windows 8.


Weryfikacja plików pobranych z Internetu

Filtr bezpieczeństwa SmartScreen w przeglądarce Internet Explorer 9 na podstawie analizy reputacji witryn i plików pobieranych z Sieci ocenia każdy plik od razu po rozpoczęciu jego kopiowania na komputer i ostrzega użytkownika przed ewentualnym ryzykiem, wiążącym się z jego uruchomieniem. Wg autorów serwisu istartedsomething.com mechanizm analizy reputacji plików ściąganych z Sieci zostanie wbudowany w Windows 8.

Styl rodem z Windows Phone 7

Jeśli Windows 8 ma na dłużej zagościć w tabletach, musi spełniać pewne warunki - jeden z nich to ułatwienie użytkownikowi obsługi takiego urządzenia. Ma w tym pomóc nowy interfejs systemu, Immersive, przypominający "kafelkowe" UI znane z mobilnego systemu Windows Phone 7. Praktyczne zastosowanie tego rozwiązania Microsoft już zademonstrował w czasie targów Computex 2011.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Auto-dopasowanie barw interfejsu Aero

Jak podaje withinwindows.com, ustawienia interfejsu Aero w Windows 8 będzie można dostosować tak, by jego kolorystyka odpowiadała kolorom bieżącej tapety pulpitu, a konkretnie barwom na niej dominującym.

Auto-dopasowanie barw interfejsu Aero (źródło: withinwindows.com)

Panowie Rafael Rivera i Paul Thurrott z Within Windows wydają się wyjątkowo dobrze poinformowani w zakresie nowinek dotyczących Windows 8. Ich zdaniem w nowej odsłonie "okien" zagości np.:

...czytnik PDF

Podobno będzie się on nazywał Modern Reader i będzie oparty na nowym modelu projektowania aplikacji - AppX. Dzięki temu możliwe będzie jego uruchomienie zarówno w środowisku Windows 8, jak i mobilnym Windows Phone 8 (jego kodowa nazwa to "Apollo"). Czy dzięki niemu Adobe Reader stanie się zbędny?

... i wstążka w Eksploratorze

Znana z pakietów biurowych Office 2007 i 2010 wstążka (Ribbon) może stać się także elementem interfejsu systemu, a konkretnie Eksploratora Windows 8.

Montowanie obrazów ISO

W Windows 8 ma być możliwe to, co w poprzednich edycjach systemu można było osiągnąć dzięki zewnętrznym aplikacjom takim jak Virtual Clone Drive lub Daemon Tools. System ma pozwolić "montować" pliki ISO - obrazy płyt CD/DVD - i korzystać z nich tak, jakby to były prawdziwe nośniki włożone do napędu optycznego (źródło: Windows8center.com).

Montowanie obrazów ISO w Windows 8 (źródło: windows8center.com)

Integracja z chmurą

Niektóre elementy interfejsu Windows 8, przynajmniej widoczne na screenshocie z serwisu istartedsomething.com sugerują, że system będzie oferował dostęp do usług sieciowych korzystających z technologii cloud computing. Wśród nich mogą znaleźć się usługi synchronizacji danych (Windows Live Mesh) i dysk sieciowy SkyDrive.

Integracja z usługami Windows Live

Co więcej, do zalogowania się do systemu Windows 8 może wystarczyć konto w Windows Live lub Hotmail (źródło: Windows8beta.com).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: