Windows 8: Eksplorator ze wstążką i odczytem plików ISO/VHD

W oczekiwaniu na premierę systemu Windows 8 pojawiają się kolejne informacje na jego temat. Z najświeższych wynika m.in., że oferowany przez niego Eksplorator Windows będzie pozwalał na przeglądanie plików ISO.


W Windows 8 otrzymamy możliwość obsługi plików ISO z poziomu Eksploratora Windows

Polecamy:

Windows 8 - kilka słów

Następca "siódemki", czyli Windows 8, to system cechujący się zupełnie nowym interfejsem ukierunkowanym przede wszystkim na obsługę dotykiem (oczywiście będzie można z niego korzystać także za pomocą tradycyjnych rozwiązać takich jak myszka i klawiatura). Dzięki niemu Microsoft ma m.in. nadzieję powalczyć z Androidem i Apple iOS na rynku tabletów.

Wersja testowa nadchodzącego systemu została zaprezentowana na początku czerwca. Jego całkowicie przebudowany interfejs możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Do premiery "ósemki" pozostało jeszcze sporo czasu. Za sprawą oficjalnego blogu Building Windows 8 pojawiły się jednak kolejne interesujące informacje na jej temat.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do czyszczenia systemu Windows
  • Jak odwrócić / jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORANDIK]

Wstążka w Esksploratorze Windows

Pierwsza z nich dotyczy interfejsu Eksploratora Windows. Co prawda już wcześniej wiadomo było, że pojawi się w nim dosyć kontrowersyjna i znana przede wszystkim z Office’a 2007 wstążka (Ribbon), lecz dopiero teraz zespół zajmujący się "windowsowym" menedżerem plików pokusił się o dokładniejsze omówienie tego zagadnienia.

Okazało się, że decyzja o skorzystaniu ze wstążki została poparta badaniami.

Analizie poddano bowiem wszystkie kluczowe funkcje Eksploratora. Okazało się, że 81,8 % komend wywoływanych przez osoby uczestniczące w badaniu dotyczyło jedynie 10 podstawowych działań takich jak m.in. (kolejność wg "popularności"): Wklej, Właściwości, Kopiuj, Kasuj, Zmień nazwę i Odśwież.

Co więcej 54,5% komend wywoływali oni przy wykorzystaniu menu kontekstowego, 32% poprzez skróty klawiszowe, zaś jedynie 10,9% przez najbardziej widoczny element Explorera w Windows 7 i Viście, a mianowicie pasek poleceń.

Biorąc pod uwagę powyższe wyniki badań, zespół postanowił więc stworzyć wstążkę dla Eksploratora. Ma nadzieję, że dzięki niej m.in. ułatwi dostęp do najczęściej wykorzystywanych poleceń (w sumie ma ich być ponad 200).

Czy wstążka w Eksploratorze będzie faktycznie pomagać, czy też bardziej irytować, okaże się jednak dopiero "w praniu".

Odczyt plików ISO i VHD

Drugą ciekawostką, która pojawi się w Eksploratorze Windows, będzie możliwość obsługi z jego poziomu obrazów ISO i VHD (Virtual Hard Disk). Wprowadzając to rozwiązanie, Microsoft chce nam oszczędzić kłopotu z instalowaniem dodatkowego oprogramowania.

Jak to działa?

Otwierając obraz ISO automatycznie zostanie stworzony wirtualny napęd pozwalający na dostęp do znajdujących się w nim plików. Po zakończeniu ich przeglądania wystarczy kliknąć w przycisk "Wysuń", aby wirtualny napęd zniknął.

Podobnie sprawa wygląda z obrazami VHD, z tą jednak różnicą, że w ich przypadku mamy do czynienia z tworzeniem wirtualnego dysku twardego pozwalającego na dostęp do znajdujących się na nim plików oraz ich modyfikację. Kończąc pracę z obrazem VHD również klikamy w przycisk "Wysuń", aby wirtualny dysk zniknął zapisując wcześniej wszystkie dokonane przez nas zmiany.

_________

Jak Wam się podobają nowe możliwości Eksploratora Windows, które pojawią się w "ósemce"? Czy będziecie skłonni korzystać z dostarczanych przez Microsoft narzędzi do obsługi obrazów, czy też raczej pozostaniecie wierni swojemu ulubionemu i sprawdzonemu oprogramowaniu?