Windows 8 - Microsoft prezentuje Windows Store

Microsoft przedstawił szczegóły dotyczące Windows Store. Będzie to specjalny sklep z aplikacjami. Gigant z Redmond ma także specjalną ofertę dla deweloperów.

Microsoft zapowiedział specjalny sklep z aplikacjami już na wrześniowej konferencji BUILD gdzie oficjalnie zaprezentowano system Windows 8.

Windows Store ma być szybką, płynną, pełnoekranową aplikacją w stylu Metro - zbudowaną przy użyciu języków HTML5 oraz JavaScript. Zasięg sklepu ma być ogólnoświatowy, a aplikacje będzie można kupić w 231 krajach świata. W Windows Store znajdą się zarówno aplikacje płatne jak i te darmowe.

Gigant z Redmond zamierza zachęcić deweloperów do jak największej kreatywności. Microsoft zapowiedział, że od każdego ściągnięcia danej aplikacji będzie pobierał maksymalnie 30 proc. prowizji. Przy rozszerzeniach generujących powyżej 25 tys. dolarów amerykańskich, programiści zarobią 80 procent przychodów z całego okresu użytkowania aplikacji. Próg ten obowiązuje na całym świecie i bezpośrednio przekłada się na lokalne waluty, jeśli deweloper sprzedaje aplikacje poza terenem USA.

Microsoft podkreśla, że Windows Store posiada przejrzysty proces certyfikacji. Dzięki temu deweloperzy mogą nie tylko uruchomić przed publikacją aplikacji te same testy, jakie później uruchamiane są przez ekspertów zatwierdzających, ale też mają możliwość śledzenia swoich aplikacji przez cały cykl ich życia.

Windows Store zadebiutuje wraz z wersją beta Windows 8, która zaplanowana jest na luty przyszłego roku. Wtedy też przekonamy się jak to będzie wyglądać w praktyce...