Windows 8 Microsoft usprawnia zarządzanie plikami

Microsoft poinformował na blogu o drobnych zmianach w nowym systemie Windows 8, które powinny jednak znacznie usprawnić proste czynności wykonywane przez użytkowników każdego dnia. Dzięki nim łatwiej będzie kopiować, przenosić i usuwać pliki oraz zmieniać ich nazwy.

Windows 8

Windows 8 - okno z aktywny i wstrzymanym zadaniem

Polecamy:

Zobacz też:

Windows 8 - wybór postępowania w przypadku powtarzających się nazw

Alex Simons z Microsoft przyznaje na blogu Building Windows 8, że system zarządzania plikami w Windows 7 okazuje się czasem niepraktyczny i uciążliwy. Mowa tu o sytuacjach wymagających kopiowania dużej ilości plików o znacznych rozmiarach, jednoczesnego wykonywania kilku operacji związanych z kopiowaniem lub przenoszeniem plików itp. problemów. Wynika to z faktu, że Eksplorator Windows nie jest przygotowany do takich zadań.

Simons razem z zespołem Windows 8 postanowili znacząco usprawnić tę funkcjonalność nowego systemu Microsoftu. Jako zadanie postawili sobie stworzenie jednego miejsca do zarządzania wszystkich aktualnych zadań, prezentację tylko najważniejszych informacji i udostępnienie użytkownikom większej kontroli.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

W efekcie wszystkimi zadaniami wykonywanymi w Eksploratorze można będzie zarządzać w jednym oknie dialogowym, a nie w wielu, co niepotrzebnie utrudnia pracę. Każde kopiowanie plików w Windows 8 można zatrzymywać i wznawiać. Dodano też informacje o szybkości transferu i pozostałą do przesłania ilość danych.

Zespół deweloperów Windows 8 wprowadził również usprawnienia upraszczające rozwiązywanie problemów z powtarzającymi się nazwami plików. Teraz plik o tej samej nazwie z folderu źródłowego wyświetlany jest po lewej stronie okna dialogowego, a z folderu docelowego po prawej stronie. Przy każdym pliku jest pole wyboru. W folderze pozostaną, te które zaznaczyliśmy, a jeśli wybierzemy oba pliki o tej samej nazwie, to do nazw zostaną dodane liczby.

Oprócz tego w Windows 8 usunięto wiele okien dialogowych, które wymagają od użytkownika potwierdzeń, jak np. czy na pewno chcesz wyrzucić ten plik do kosza? i wiele innych. Dopiero praktyka pokaże, czy zmiany faktycznie usprawnią pracę z systemem, ale wyglądają dość ciekawie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: