Windows 8 RT: nawet 17 dni w trybie czuwania

Na blogu Building Windows 8 pojawiły się interesujące informacje dotyczące sprzętu korzystającego z systemu Windows RT. Wynika z nich m.in., że urządzenia te mają pozwalać nawet na 17 dni pracy w trybie czuwania.

Zgodnie z postem zamieszczonym na blogu Building Windows 8 przez Stevena Sinofsky'ego, komputery korzystające z systemu Windows 8 RT (wspiera procesory zbudowane w oparciu o architekturę ARM) będą oferowały użytkownikom do dyspozycji funkcję podobną do funkcji Power Nap dostępnej w notebookach Apple.

Dzięki niej komputer, który nie jest używany, może automatycznie przejść w tryb czuwania. Po jego wybudzeniu, które zajmować ma kilka sekund, powinien on być w takim samym stanie (otwarte te same aplikacje) jak przed uśpieniem.

Co istotne, z przeprowadzonych przez Microsoft doświadczeń wynika, że sprzęt korzystający z systemu RT może pozostawać we wspomnianym trybie (gigant zastrzega, że wciąż pracuje nad firmware tego interesującego rozwiązania) przez 13-17 dni.

W odniesieniu do czasu pracy Sinofsky wspomina natomiast o 13 godzinach odtwarzania filmów HD.

Inne ciekawostki

W poście zamieszczone zostały również dodatkowe informacje dotyczące właściwości fizycznych pierwszej fali urządzeń z Windows RT. Wynika z nich, że:

- dostępne będą one w różnych formach, których waga będzie oscylowała w przedziale od 520 do 1200 gramów

- ich wymiary będą się natomiast kształtowały następująco: szerokość - 263-298 mm, głębokość - 168,5-204 mm, grubość - 8,35-15,6 mm.

Pierwsze komputery z Windows RT powinny się pojawić w sklepach wraz z premierą nowego systemu Microsoftu, która została zapowiedziana na 26 października. Co prawda w porównaniu do sprzętu korzystającego z Windows 8 będą one oferowały niższą wydajność i mniej funkcji, lecz za to ich użytkownicy będą się mogli cieszyć np. dłuższym czasem pracy na baterii.