Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Wydanie  Release Preview ma być ostatnią testową wersją Windows 8 zanim nowy system trafi do producentów sprzętu i na półki sklepowe. Zwiększona wydajność, ulepszony Internet Explorer 10 z wbudowaną obsługą Adobe Flash Playera oraz nowe aplikacje dla Metro. To tylko niektóre ze zmian, nad którymi Microsoft pracował przez ostatnie miesiące...


Windows 8 Release Preview to trzecia, po Developer Preview i Customer Preview, testowa wersja systemu Windows 8, którą Microsoft oficjalnie udostępnił zainteresowanym programistom i użytkownikom. Wraz z wydaniem Release Preview produkt wszedł w ostatnią fazę rozwoju, ale Microsoft zastrzega, że system nie jest skończony i wiele jest jeszcze do zrobienia. Widać to choćby po wbudowanych w system aplikacjach Metro. Niektóre z nich nadal oznaczone są przyrostkiem "preview", co pozwala przypuszczać że nie są to jeszcze w pełni funkcjonalne produkty. I rzeczywiście, aplikacja Poczta (Mail) obsługuje konta w Hotmail, Gmail oraz korporacyjne skrzynki na serwerze Exchange. Jednocześnie, użytkownik tej wersji systemu nie możliwości skonfigurowania skrzynek POP3 lub IMAP. Zastrzeżenia można mieć także w odniesieniu do szybkości z jaką uruchamiają się i działają aplikacje dla Metro.

Palcem lub piórkiem

Najważniejszą nowością systemu Windows 8 będzie bez wątpienia graficzny interfejs Metro UI, który powita nas na każdym urządzeniu z zainstalowanym systemem Windows. Metro wykorzystuje charakterystyczne płaskie kafle, piktogramy z życia codziennego, dobrane na zasadzie kontrastu kolory oraz specjalnie zaprojektowaną czcionkę Segoe. Każdy kto miał w ręku smartfon z Windows Phone od razu skojarzy, o co chodzi.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Interfejs Metro UI nowego systemu Windows 8 - Interfejs Metro UI został zaprojektowany do obsługi dotykiem. Cechą charakterystyczną Metro są duże kafle, piktogramy z życia codziennej oraz kolory dobrane na zasadzie kontrastu. Bez wątpienia Metro będzie znakiem rozpoznawczym systemu Windows na różnych urządzeniach przez najbliższe lata.

Microsoft zamierza wprowadzić Metro na wszystkich urządzeniach z Windows - od telefonów komórkowych z Windows Phone, przez konsole Xbox 360, po komputery biurowe, laptopy i tablety z Windows 8. Interfejs Metro został zaprojektowany do obsługi dotykiem. Dzięki temu praca z komputerem jest intuicyjna, przyjemna i naturalna, choć dotyczy to tylko niektórych sytuacji jak surfowanie po Internecie, przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki czy zabawa w gry i korzystanie z sieci społecznościach.

Problem w tym, że zdecydowana większość komputerów osobistych nie ma ekranu dotykowego. W Ósemce Microsoft zdecydował się pozostawić klasyczny pulpit Windows w stylu Aero, dzięki czemu starsze aplikacje np. z pakietu Microsoft Office będą mogły być uruchamiane jak do tej pory. Wydaje się, że przełączanie między Metro, a pulpitem Windows jest bardziej płynne, a nowa wersja systemu szybciej reaguje na wskazania użytkownika.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Klasyczny pulpit Windows 8 - W Ósemce Microsoft pozostawił klasyczny pulpit Windows, dzięki czemu aplikacje starszego typu (nie pisane dla stylu Metro) nadal będą mogły być używane.

Osobom, które liczyły, że Microsoft złamie się i przywróci przycisk Start możemy powiedzieć krótko. Nic z tego, przycisku start nie ma. Gigant z Redmond na siłę próbuje przekonać nas do korzystania z Metro nawet, jeśli do dyspozycji mamy tylko klawiaturę i mysz. W rezultacie najczęściej używanym klawiszem będzie [Windows] (ten między lewym [Alt] i [Ctrl]), który umożliwia szybkie przejście do ekranu startowego Metro z dowolnej aplikacji lub klasycznego pulpitu Windows.

Co nowego w Release Preview?

Dzięki danym zebranych z systemów telemetrii, komentarzy na forach internetowych i informacji zwrotnych pochodzących od użytkowników każda kolejna wersja testowa Windows 8 przynosi setki widocznych zmian i tysiące mniejszych udoskonaleń "pod maską" nowego systemu. Najwięcej zmian w wersji Release Preview dotyczy przeglądarki Internet Explorer 10, która teraz dostarczana jest z wbudowaną obsługą Adobe Flash Playera. O tym jednak szerzej za chwilę.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Internet Explorer 10 w wersji klasycznej - Windows 8 będzie wyposażony w dwie wersje Internet Explorera 10: jedną zaprojektowaną dla interfejsu Metro oraz klasyczną na pulpit Windows, która pod względem interfejsu nie różni się od Internet Explorera 9.

W Windows 8 Release Preview znajdziemy trzy nowe aplikacje dla Metro: Travel, News oraz Sports. Aplikacje te agregują treści internetowe wspomagając się linkami dostarczanymi przez wyszukiwarkę Bing. Sposób prezentacji treści łączy w sobie elementy strony internetowej oraz tradycyjnej gazety. Tekst wyświetlany jest w kolumnach, co ułatwia czytanie. Nie jest jednak nudno, bowiem materiały okraszone są zdjęciami.

Z innych nowości, które pojawiły się wraz z Release Preview warto wspomnieć o większej liczbie opcji personalizacji dla ekranu startowego Metro (możemy wybierać spośród dużej liczby kolorów ekranu), ulepszonego wsparcia dla wielu monitorów oraz nowym filtrze rodzinnym (Family Safety).

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Ekran personalizacji środowiska Metro w Windows 8 - W wersji Release Preview zyskał większą liczbą opcji personalizacji.

Użytkownik może dostosować wygląd ekranu startowego wskazując jeden

z kilkunastu dostępnych zestawów kolorystycznych.

Drobne zmiany widać także w klasycznych aplikacjach dla Windows. Eksplorator Windows zyskał nowy interfejs, który oparto na wstążkach znanych z pakietu Office. W Windows 8 Release Preview wstążka jest domyślnie ukryta, co daje pozostawia więcej miejsca na wyświetlanie listy folderów oraz przyciski nawigacyjne.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Eksplorator Windows systemu Windows 8 - Eksplorator Windows systemu Windows 8 oparto na wstążkach znanych z aplikacji pakietu Microsoft Office. Większość funkcji i opcji programu, dostępnych do tej pory pod prawym przyciskiem myszy zostało tutaj przeniesionych na paski narzędzi.

Internet Explorer 10

Windows 8 będzie rozpowszechniany wraz z Internet Explorerem 10, a w zasadzie z dwiema wersjami tej przeglądarki. Wersja Metro została dostosowana do obsługi dotykiem i pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń ekranu monitora. Do dyspozycji mamy duży pasek adresu, pasek kart oraz przyciski nawigacyjne, które pojawiają się jednak dopiero wówczas gdy ich potrzebujemy. Do systemu dołączona jest także klasyczna wersja Internet Explorera 10, którą można używać na pulpicie Windows. Pod względem interfejsu wersja ta stanowi kontynuację dobrze znanego Internet Explorera 9. Nowy Internet Explorer ma być zgodny z obowiązującymi standardami sieciowymi i obsługiwać technologie HTML 5, CSS3 oraz EcmaScript5.

Internet Explorer 10 w Windows 8 Release Preview dostarczany jest wraz z zintegrowana wtyczką Adobe Flash Player. Wtyczka dostępna jest  zarówno w wersji Metro, jak i klasycznej wersji tej przeglądarki. Wydaje się, ze Microsoft nie mógł dłużej ignorować potężnej popularności Flasha, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość materiałów wideo w Sieci jest dostarczanych właśnie w tej technologii. Jednocześnie, obsługa Flasha w przeglądarce dla Metro będzie dostępna tylko dla listy wybranych, "kompatybilnych" serwisów WWW, którą przygotuje i będzie aktualizował - a jakże - Microsoft.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Internet Explorer 10 w interfejsie Metro - Od wersji Windows 8 Release Preview Internet Explorer dla interfejsu Metro ma wbudowaną obsługę Adobe Flash Playera. Niestety, animacje Flash wyświetlane są tylko na stronach, które Microsoft umieścił na "białej liście" zgodnych witryn.

Przypomnijmy, że IE 10 dla Metro nie będzie obsługiwał wtyczek, a zatem obsługa Flash Playera musiała zostać zintegrowana bezpośrednio w samej przeglądarce. Założenia te udało się zrealizować przy ścisłej współpracy z Adobe. Zgodnie z zapowiedziami Flash Player dla Internet Explorera w Metro ma zużywać mniej energii (istotne na smartfonach i tabletach) oraz zapewnić wsparcie dla obsługi gestów dotyków takich jak podwójne uderzenie, czy gestu "szczypnąć, aby powiększyć".

W nowym Internet Explorerze mamy do dyspozycji funkcję "flip ahead", która upraszcza nawigowanie po zasobach sieci. Przeglądarka wykrywa linki nawigacyjne lub próbuje przewidzieć następną stronę, którą prawdopodobnie zechcemy odwiedzić. Wystarczy jeden ruch, aby przejść dalej. Internet Explorer 10 będzie miał domyślnie włączoną opcję "Do Not Track" (DNT), która blokuje możliwość zbierania przez serwisy internetowe informacje o odwiedzanych przez nas witrynach. I choć opcja ta jest dostępna we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach, to dopiero przeglądarka Microsoftu jako pierwsza ma mieć ją włączoną domyślnie.

Windows Store

Dużym rozczarowaniem nadal pozostaje Windows Store. Przypomnijmy, że aplikacje dla systemu Windows 8 (Metro) będą dystrybuowane wyłącznie przez internetowy sklep z aplikacjami. Windows Store jest bezpośrednią odpowiedzią Microsoftu na Apple Store i Google Play. W sklepie znajdziemy zarówno darmowe i płatne aplikacje, które będziemy mogli przetestować przed dokonaniem zakupu.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Wikipedia Metro UI - Aplikacja Wikipedia dla stylu Metro pozwala docierać do informacji w sposób podobny, jak robimy czytając papierową wersję encyklopedii. Jest wygodnie, intuicyjnie i przyjemnie dla oka.

Na kilka miesięcy przed premierą Windows 8 liczba dostępnych w sklepie aplikacji prezentuje się ubogo, choć może jeszcze nie wszystko zostało tutaj udostępnione. Już teraz możemy wybierać spośród kilkudziesięciu darmowych aplikacji pogrupowanych w kilku kategoriach. Najbardziej reprezentowane kategorie to Wiadomości i Pogoda (40 aplikacji), Gry (29), Rozrywka (22) oraz Fotografia (15). Czekamy więc na wysyp aplikacji dla Metro, bowiem od zainteresowania deweloperów i firm produkujących oprogramowanie w dużej mierze zależeć będzie sukces nowej platformy i samego systemu Windows 8.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Windows Store - Każda aplikacja w Windows Store jest dokładnie opisana. Użytkownicy będą mogli komentować oraz oceniać programy udostępniane w sklepie.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Wikipedia w Windows Store - Wikipedia zawiera ponad 20 milionów artykułów przygotowanych w 280 językach. Fundacja Wikimedia Foundation udostępniła aplikację Wikipedia dla Metro, dzięki czemu użytkownicy systemu Windows 8 będą mogli wygodnie przeglądać kolejne strony tej największej internetowej encyklopedii.

Windows 8 Release Preview: ostatnia prosta

Gra Pirates Love Daisies w Windows Store - W chwili obecnej Windows Store to kilkadziesiąt aplikacji z kategorii

Wiadomości i Pogoda, Gry, Rozrywka, Fotografia i wielu innych.

Nie czekaj z aktualizacją

Microsoft rozpoczął akcję promocyjną, która ma zachęcić klientów do kupowania nowych komputerów z systemem Windows 7. W ramach oferty Windows Upgrade Offer każdy kto w okresie od 2 czerwca tego roku do 31 stycznia 2013 kupi komputer (stacjonarny lub przenośny) z zainstalowanym systemem Windows 7 będzie mógł dokonać aktualizacji do Windows 8 Pro w atrakcyjnej cenie 69 złotych (14,99 dolarów).

Oferta dotyczy komputerów z zainstalowanym systemem Windows 7 w wersjach Home Basic, Home Premium Professional oraz Ultimate i jest skierowana do klientów w 131 krajach, w tym w Polsce. Windows 8 zostanie udostępniony do pobrania klientom biorącym udział w programie zaraz po jego wydaniu. Aktualizacja obejmuje 90 dniowe wsparcie techniczne firmy Microsoft. Jednocześnie mówi się, że Windows Upgrade Offer jest pierwszą z promocyjnych ofert, którą Microsoft zaproponuje klientom, aby zachęcić ich do przesiadki na Windows 8. A może warto poczekać na nowe komputery wyposażone w ekrany dotykowe z Ósemką na pokładzie? Wybór pozostawiamy naszym czytelnikom.


Dwie wersje Windows 8

System Windows 8 dla komputerów PC i tabletów z procesorami x86 dostępny będzie w dwóch edycjach: Windows 8 oraz Windows 8 Pro. Podstawowa wersja nowego systemu skierowana jest dla użytkowników domowych i zastępuje trzy inne wersje Windows 7 Starter, Home Basic oraz Home Premium. Dla firm Microsoft przygotował edycję Windows 8 Pro, do której będzie można zaktualizować system z Windows 7 Professional i Ultimate.

Windows 8 Pro będzie zawierać wszystkie funkcje edycji podstawowej oraz dodatkowe narzędzia używane w firmach: możliwość pracy w domenie Windows z obsługą zasad grupy, funkcje BitLocker i BitLocker To Go, wsparcie dla Encrypting File System (EFS) i mechanizmu Remote Desktop oraz możliwość ładowania systemu z dysków VHD. Dla większych przedsiębiorstw i korporacji Microsoft przygotował edycję Windows 8 Enterprise dostępną w licencji zbiorowej z Software Assurance. Edycja ta będzie zawierać wszystkie funkcje Windows 8 Pro oraz dodatkowe narzędzia do zarządzania i utrzymania komputerów w dużych organizacjach, oraz rozszerzone mechanizmy bezpieczeństwa i wirtualizacji.

Microsoft planuje wydanie specjalnej wersji Windows RT przeznaczonej dla urządzeń z procesorami ARM (telefony komórkowe, PDA, tablety). Edycja ta będzie mieć wbudowane funkcje szyfrowania pamięci oraz pakiet Microsoft Office z aplikacjami Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote dostosowanymi do obsługi na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Windows RT będzie preinstalowany wyłącznie na nowych urządzeniach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: