Windows 8 będzie dostępny w czterech wersjach

Microsoft był wielokrotnie krytykowany za to, że system Windows wydawany jest w zbyt dużej liczbie wariantów, które niewiele się od siebie różnią. Nie powinno tak być w przypadku Windows 8, który trafi na rynek tylko w czterech wersjach.

Windows 8

Windows 8 zostanie wydany w czerech edycjach. Pierwsza skierowana jest do użytkowników domowych (Windows 8), druga do zastosowań biznesowych (Windows 8 Pro), trzecia ma obsługiwać urządzenia z procesorami ARM (Windows RT), a czwarta skierowana jest do przedsiębiorstw zamawiających systemy dla większej liczby stanowisk (Windows 8 Enterprise).

Polecamy: Windows 8 - czy poradzi sobie w erze post-PC?

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Większość użytkowników wybierze między Windows 8 i Windows 8 Pro. Ten drugi oferuje dodatkowe opcje szyfrowania plików systemowych, wirtualizacji i zarządzania. Windows RT będzie preinstalowany na tabletach z procesorami ARM. Nie będzie obsługiwał oprogramowania pisanego dla systemów X86/64, a tylko aplikacje oparte na modelu programowania Windows Runtime (WinRT).

Windows RT zostanie domyślnie wyposażony w wersję Microsoft Office'a przygotowaną w oparciu o WinRT. Do innych wersji systemu pakiet biurowy będzie trzeba dokupić osobno. Windows 8 Enterprise będzie posiadał wszystkie możliwości Windows 8 Pro oraz dodatkowe przydatne dla administratorów IT w dużych przedsiębiorstwach.

Zobacz też: Windows 8 i laptopy z ekranami dotykowymi

Brandon LeBlanc pisze na blogu WindowsTeamBlog.com, że teraz użytkownicy będą mieli znacznie prostszy wybór. Większość domowych użytkowników wybierze zwykły Windows 8, a tylko niektórzy entuzjaści zdecydują się na Windows 8 Pro.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: