Windows 8 będzie miał ciężko na rynku PC

Windows 8 nie spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów - przekonuje firma analityczna IDC. Jej zdaniem mogą oni liczyć na korzyści związane tylko z jedną istotną nowością.


Firma analityczna IDC podkreśla, że Microsoft pracując nad Windows 8 próbuje stworzyć system idealny zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i tabletów. Jej zdaniem w przypadku tych pierwszych gigant z Redmond będzie miał jednak sporo problemów.

"Windows 8 w dużej mierze nie zainteresuje użytkowników tradycyjnych komputerów PC. Oczekujemy, że w ich przypadku nie zaobserwujemy dużej aktywności w zakresie aktualizacji z Windows 7 do Windows 8" - zapowiada IDC.

Dlaczego tak się stanie?

Na to pytanie odpowiedział wiceprezes badań IDC, Al Gillen:

"Klienci będą pytać 'Jakie zalety niesie ze sobą instalacja Windows 8 na naszych desktopach i laptopach?' i jedyną korzyścią jaką widzę jest zapewnienie dostępu do Windows App Store."

Gillen zwraca również uwagę na inne czynniki, które mogą przeszkadzać w szerokim przyjęciu Windows 8 na rynku PC:

- problemy z kompatybilnością nowego systemu z aplikacjami

- niedawne naciski Microsoftu na przedsiębiorstwa, aby przechodziły z Windows XP na "siódemkę".

"Windows 2000 Pro wymagał, aby deweloperzy zaktualizowali swoje aplikacje, ale oni tego nie zrobili. Microsoft zmuszony więc był do wydania Windows XP z lepszą kompatybilnością z aplikacjami. Następnie pojawiła się Vista i mieliśmy to samo - przez krótki okres zapewniała zgodność aplikacji. Windows 7 miał w tym zakresie znaczne usprawnienia, ale dlatego, że Microsoft został do tego zmuszony" - powiedział Gillen.

Opinię Gillena podziela Michael Silver z firmy Gartner, który twierdzi, że będziemy świadkami zwyczajnego "zmęczenia migracjami", co oznacza, że rzeszy użytkownikom, którzy ostatnio przeszli na Windows 7, nie będzie się chciało tego samego powtarzać za kilka/kilkanaście miesięcy.

Warto przypomnieć tutaj, że według Microsoftu do września 2011 roku sprzedanych zostało w sumie 450 milionów kopii Windows 7, podczas gdy w październiku 2010 roku liczba ta była aż o 210 milionów mniejsza.

Co z tabletami?

Zdaniem Gillena wszystko będzie zależało od tego, w jakim stopniu Microsoftowi uda się przekonać deweloperów do dokonania stosownych przeróbek aplikacji zapewniających możliwość korzystania z interfejsu w stylu Metro.

Kiedy premiera Windows 8?

Z najnowszych informacji wynika, że już na przełomie stycznia i lutego otrzymamy możliwość przetestowania bety Windows 8. Finalna wersja systemu, jeżeli zachowany zostanie taki sam sykl wydawniczy jak w przypadku "siódemki", trafi prawdopodobnie na rynek w październiku.