Windows 8 - beta oczekiwana w pierwszej części 2012 r.

Windows 8 beta będzie można pobrać już w styczniu lub w lutym 2012 roku - informują źródła związane z Microsoftem. Jeśli cykl wydawniczy będzie taki sam, jak w przypadku Windows 7, premiery finalnej wersji spodziewajcie się w okolicach października.

Microsoft nie poinformował, jak dotąd, kiedy możemy spodziewać się premiery Windows 8. Co więcej, brak też jakichkolwiek oficjalnych wieści w temacie wersji beta.

Serwis TheNextWeb.com, który rozmawiał ze źródłami "bliskimi Microsoftowi", twierdzi jednak, że wersja testowa Windows 8 zostanie udostępniona w lutym 2012 r.. Winrumors - powołując się na anonimowe źródła - przyśpiesza nawet te prognozy, mówiąc o wydaniu bety w styczniu. Udostępnienie Windows 8 w wersji beta na początku roku byłoby zgodne z podobnym kalendarzem wydawniczym Windows 7.

Jak pamiętamy, Microsoft w pierwszych dniach stycznia 2009 r. udostępnił stabilną wersję beta Windows 7. Wersja RC pojawiła się po 4 miesiącach, a oficjalna premiera systemu operacyjnego (w wersji finalnej) miała miejsce 22 października 2009 roku.

Premiery Windows 8 w 2012 roku spodziewają się wszyscy komentatorzy, m.in. za sprawą dokumentów, które wyciekły z Microsoftu i publicznego oświadczenia prezesa korporacji Steve'a Ballmera. Są też wskazówki, że Windows 8 może zostać ukończony szybciej niż jego poprzednik. Jeden z kierowników Nokii mówił ostatnio w wywiadzie dla jednej z francuskich gazet, że fiński producent sprzętu ma zamiar wydać tablet z Windows 8 już w czerwcu 2012!

Nie jest jasne czy Paul Amsell z francuskiego oddziału Nokii miał na myśli początek prac nad takim tabletem, czy może wprowadzenie go do sprzedaży. Jeśli prawdą okaże się to pierwsze, możliwe, że Windows 8 ukaże się w ramach czasowych podobnych do Windows 7. Siódemka została udostępniona producentom sprzętu w czerwcu 2009 r., tak by mogli włączyć system operacyjny do swoich produktów. Pierwsze pecety z Windows 7 pojawiły się jednak dopiero w październiku.

Windows 8 beta może nie być jeszcze gotowa, ale Microsoft we wrześniu wydał wersję pokazową dla programistów. Jeśli chcecie spróbować, możecie pobrać ją w dziale PC World - Download.