Windows 8 - beta w lutym 2012 r. i co dalej?

Niedawno informowaliśmy, że w lutym ruszy Windows Store, a będzie to związane z wydaniem bety Windows 8. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu wydarzeniu i temu na co może wskazywać jego data. Jak na razie kolejne odsłony nowego systemu są wydawane w podobnych ramach czasowych jak w przypadku Windows 7.

Windows 8

We wtorek Microsoft poinformował, że publiczna beta Windows 8 zostanie udostępniona w lutym 2012 roku. Jego wersja pokazowa dla deweloperów została wydana we wrześniu 2011 roku. Daty te są podobne do tych związanych z Windows 7, którego wersja dla deweloperów pojawiła się w październiku 2008, a beta w styczniu 2009. Finalna wersja siódemki trafiła na półki w październiku 2009 roku, więc i ósemki powinniśmy spodziewać się jesienią.

Nowy system jest wyczekiwany przez wielu użytkowników. Zainteresowanie nim jest wyjątkowo duże, bo - jak mówi sam Microsoft - zmiany, które wprowadza są największe od czasu Windows 95. Jedną z nich jest Windows Store, który będzie jedynym kanałem dystrybucji aplikacji w stylu Metro tworzonych głównie z myślą o ekranach dotykowych. Wielką zmianą będzie też sam, zupełnie nowy kafelkowy interfejs Metro. Ma on sprawdzać się również dobrze na tabletach, komputerach przenośnych i stacjonarnych.

Do tej pory, wersja pokazowa Windows 8 dla deweloperów, którą udostępniono 13 września została pobrana ze strony Microsoftu 3 miliony razy. Publiczna beta systemu da jednak pełniejsze doznania i zaoferuje pierwszą możliwość zapoznania się z Windows Store. W czasie testów sklep z aplikacjami będzie oferował jedynie bezpłatne oprogramowanie.

Wszystko wskazuje na to, że finalna wersja Windows 8 pojawi się jesienią. Świadczą o tym podobne ramy czasowe wydawania systemu jak w przypadku Windows 7 oraz wypowiedzi producentów tabletów i podzespołów. Swoje urządzenia z nowym systemem zapowiadają na drugą połowę 2012 roku Samsung, Dell i HP, a procesory go wspierające Qualcomm i Intel.