Windows 8 - co wiemy o nowym systemie Microsoftu?

Windows 8

Windows 8 dla (prawie) wszystkich ekranów i architektur

Nowy system Microsoftu będzie działał na tabletach, laptopach, desktopach, all-in-one PC i komputerach o dużych 27-calowych ekranach o wysokiej rozdzielczości. Obsłuży też komputery o wielu monitorach, którym pozwoli na jednoczesne wyświetlanie ekranu startowego i pulpitu, dwóch pulpitów lub obrazu rozciągniętego na dwa monitory. Z informacji podanych przez firmę wynika, że system nie będzie dostępny na smartfonch, dla których Microsoft ma odrębny system Windows Phone 7.

Windows 8 wspiera również różne architektury procesorów. Nie skupiono się wyłącznie na x86 firmy Intel, ale wprowadzono także obsługę architektury ARM, która wykorzystywana jest powszechnie w urządzeniach mobilnych. Dzięki temu system Microsoftu będzie mógł znaleźć zastosowanie w większej ilości urządzeń.

Wszystkie komputery pod kontrolą Windows 8 mają cechować się szybkim uruchamianiem, baterią trzymającą cały dzień (w przypadku urządzeń mobilnych i przenośnych) oraz ciągłym dostępem do ulubionych treści. Wcześniej wspominaliśmy już o ich pełnej kompatybilności z programami znanymi z Windows 7.

System w służbie biznesu

Biznesmenom i pracownikom biurowym szczególnie przyda się pulpit, który pozwoli na obsługę programów takich jak pakiet Microsoft Office oraz oprogramowania CAD/CAM, a także Photoshopa i innych potrzebny narzędzi. Grafikom i informatykom do gustu powinna przypaść ulepszona opcja obsługi wielu monitorów i inne znane z Windows 7 funkcje.

Opcja Windows To Go jest szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla ludzi biznesu dbających o bezpieczeństwo. Dzięki niej można iść na spotkanie biznesowe bez własnego laptopa lub tabletu, a wyposażonym jedynie w szyfrowany pendrive, który zapewnia bezpieczny dostęp do biznesowego pulpitu z dowolnego komputera, do którego się podłączamy.

Windows 8 wyposażony jest także w opcję DirectAcces pozwalającą na bezpieczny, zdalny dostęp do zasobów sieci firmowej. Oprócz tego dostępna jest funkcja AppLocker sprawiająca, że aplikacje dostępne są tylko dla wybranych osób oraz BitLocker oferująca szyfrowanie sprzętowe. Oprócz tego, system wyposażono w możliwości wirtualizacji Hyper-V.

Coś jeszcze?

Windows Uptade ma być mniej uciążliwy i nie przeszkadzać w pracy lub zabawie na naszym komputerze. Będzie się on dostosowywał do potrzeb użytkownika Windows 8 i wykrywał, kiedy akurat intensywnie korzysta on z systemu.

Windows 8 został także wyposażony w ciekawe możliwości przywracania systemu do pierwotnego stanu w razie awarii. Podstawowy rest ma pozwalać na zachowanie dokumentów, kont, osobistych ustawień, a nawet aplikacji pobranych z Windows Store. Druga opcja to tworzenie kopi systemu, którą można przywrócić z pendrive'a np. w przypadku, gdy awarii ulegnie dysk twardy.

Czekamy na premierę

Microsoft faktycznie ruszył w nowym kierunku, nad którym myślał już od jakiegoś czasu, gdy pracował nad stworzeniem tabletu PC kilka lat temu oraz zajmując się systemem Windows Phone 7. Wszystko to połączył ze swoim doświadczeniem z zakresu chmury obliczeniowej i systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. Jeśli wszystkie rozwiązania będą wykonane w sposób zapewniający satysfakcję użytkownikowi, to faktycznie może być to wstrząs w branży na miarę tego, jaki wywołał Windows 95 - prawdziwie nowoczesny system operacyjny wykorzystujące najnowsze rozwiązania z dziedziny sprzętu, oprogramowania i internetu.

Inną kwestią jest kontrowersyjność wielu nowoczesnych rozwiązań, takich jak chmura obliczeniowa. Z podobnych możliwości korzysta już wielu użytkowników, ale nigdy nie były wprowadzane na taką skalę. Microsoft uznał, że postępu nie da się zatrzymać i do podobnego podejścia zachęca wszystkich swoich użytkowników, czyli ponad 90 proc. osób korzystających z komputerów PC. Za jakiś czas przekonamy się jak wypadnie nowy system w czasie codziennego użytkowania i zobaczymy ile użytkowników zrezygnuje z ikon na rzecz płytek.

Przedpremierową wersję pokazową Windows 8 Developer Preview można pobrać w dziale PC World Download.