Windows 8 - co wiemy o nowym systemie Microsoftu?

Dzisiaj rozpoczęła się konferencja BUILD organizowana przez Microsoft. Wszystkim uczestnikom umożliwi ona osobiste zapoznanie się z nowym systemem operacyjnym Windows 8 i przekonanie się na własnej skórze jaki on właściwe jest. Poza tym, wydane zostaną także narzędzia do tworzenia aplikacji dla nowego systemu. Poniższy artykuł prezentuje najświeższe informacje o systemie uzyskane bezpośrednio od jego twórców.

Windows 8

Steven Sinofsky to człowiek odpowiedzialny za prace nad Windows 8. Mówi on, że wraz z zespołem deweloperów wymyślili Windows na nowo. Dodaje tu jednak, że został on oparty na silnych i stabilnych podstawach, jakie zapewnił mu Windows 7. Od chipsetów po wrażenia użytkownika, Windows 8 oferuje nowy zakres możliwości bez kompromisów - zapewnia Sinofsky.

Po co było jednak wymyślać Windows na nowo? Microsoft podaje, że Windows się zmienia, bo zmienia się świat komputeryzacji. Wielordzeniowe procesory, wydajne karty graficzne i sprzęt o ekranach skrajnie różnych rozmiarów to teraz codzienność. Oprócz tego, wielkie zmiany w spojrzeniu na korzystanie z komputerów przyniosły ekrany dotykowe, chmura obliczeniowa oraz nowe formy rozprowadzania oprogramowania. Wszystko to wpłynęło na kształt systemu.

Zobacz również:

  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?
  • Starfield - data premiery, wymagania, gameplay. Sprawdź, co już wiemy o nowym RPG od Bethesdy

Interfejs użytkownika Metro - różne ekrany, ten sam komfort pracy

Wszystko, co wykonuje się myszką i klawiatura, można teraz zrobić dotykając ekranu w od podstaw przygotowanym w tym celu interfejsie. Zarządzanie aplikacjami, przybliżanie, pisanie i wiele innych czynności. Do nich wszystkich można wykorzystać dotyk albo mysz i klawiaturę fizyczną - wybór zależy od was i komputera z jakiego korzystacie.

Na nowym ekranie startowym od razu rzucają się w oczy płytki (vel kafelki - z angielskiego tiles), czyli duże ikony, które mogą być dowolnie dostosowywane. Oferują one możliwość tworzenia skrótów kierujących do ulubionych aplikacji, stron internetowych, naszych znajomych i innych treści. Na ekranie startowym znajdziemy również informacje o mailach i innych wiadomościach.

Internet Explorer 10 też wykonany jest w stylu Metro, dzięki czemu ma skupiać uwagę na stronach internetowych, a nie na samym sobie - podobnie jak samo środowisko graficzne Metro, które ma skupiać uwagę na aplikacjach, a nie na systemie. Estetyczny i oszczędny interfejs przeglądarki pojawia się dopiero, gdy go potrzebujemy. Jego elementy są dość duże, co ma ułatwiać obsługę na tablecie. Podobnie jest z klawiaturą ekranową dostępną w wersji jednoczęściowej i podzielonej kciukowej, którą stworzono z myślą o tabletach. Internet Explorer 10 obsługuje standardy HTML5, CSS3, SVG, akcelerację sprzętową i JavaScript.

Wyjątkową aplikacją na ekranie startowym jest nasz dobry znajomy - pulpit. Uruchamiany jest tak jak każda inna aplikacja i pozwala na łatwą obsługę programów i urządzeń znanych z Windows 7 - należy tu dodać, że są one w pełni kompatybilne z nowym systemem i podobno niemniej wydajne.

Aplikacje przede wszystkim

Windows 8 posiada bogaty zestaw aplikacji wspierany przez Windows Live. Są wśród nich: kalendarz, klient poczty, przeglądarka zdjęć, komunikator i inne. Oprócz tego użytkownik ma dostęp do Windows Store, czyli sklepu z aplikacjami, podobnego do Android Market, Apple App Store lub Centrum oprogramowania Ubuntu. Sklep ten ma oferować wiele programów, od najnowszych gier prze pakiety biurowe, aż po małe aplikacje pisane przez niezależnych deweloperów.