Windows 8 - co wiemy o tabletach z nowym systemem Microsoftu?

Nowy iPad został już wydany, a kolejnym wielkim wydarzenie w świecie tabletów będzie pojawienie się pierwszych urządzeń tego typu z systemem Windows 8. Dojdzie do tego jesienią 2012 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy któraś firma otrzyma pierwszeństwo w tej kwestii, ale na pewno ukaże się cała fala tabletów i urządzeń hybrydowych z nowym systemem Microsoftu.

Windows 8 - co wiemy o tabletach z nowym systemem Microsoftu?

Lenovo IdeaPad Yoga

Oto przegląd tego, co wiemy na temat planów dotyczących produkcji tabletów z Windows 8 przez różne firmy.

Lenovo

Na targach CES 2012 Lenovo pokazało hybrydę tabletu i ultrabooka pod nazwą IdeaPad Yoga. Z pozoru jest to ultrabook z ekranem dotykowym, ale jego klawiaturę można obrócić w taki sposób, że stanowi ona tylną powierzchnie tabletu, który powstał dzięki tej transformacji. Możliwe, że Yoga będzie pierwszym przenośnym urządzeniem Lenovo z systemem Windows 8. Powstaje w oparciu o procesor Intela w architekturze Ivy Bridge.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 6.12.2021]
  • Ranking tanich laptopów 2021 - polecane modele

Dell

Firma ta nie odniosła sukcesów z tabletem Streak opartymi na Androidzie, więc teraz zwraca się w stronę Windows 8. Jej prezes, Michael Dell powiedział dla serwisu Bloomber.com, że firma będzie na miejscu, już pierwszego dnia dostępności Windows 8. Amerykański producent nie podał szczegółów na temat swojego tabletu, ale określił to urządzenia jako bezpieczny (czytaj biznesowy) tablet obsługujący aplikacje systemu Windows.

Samsung

Microsoftu używał zmodyfikowanych wersji tabletu Samsung Series 7 do prezentacji Windows 8 Developer Preview (na konferencji BUILD 2011) oraz Windows 8 Censumer Preview. Nie jest więc niespodzianką, że Samsung pracuje nad komercyjnym tabletem z nowym systemem operacyjnym Microsoftu. Potwierdził to Uhm Kyu Ho, który jest szefem działu PC koreańskiej firmy. Urządzenie będzie pewnie podobne do modeli Series 7 (Series 8?).

Windows 8 - co wiemy o tabletach z nowym systemem Microsoftu?

Samsungi z konferencji BUILD

Asus

Również tajwański producent potwierdził, że pracuje nad tabletem z Windows 8. Zaznaczył on jednak, że urządzenie to będzie oparte o procesor przygotowany w architekturze ARM. Z niepotwierdzonych doniesień wynika, że tablet ten ma przypominać urządzenia z linii Asus Transformer, które idealnie pasują do systemu mającego jednocześnie interfejs dotykowy oraz tradycyjny.

Hewlett-Packard

Firma HP przeżywała ostatnio burzliwe czasy. Jej tablet Touchpad pracujący pod kontrolą webOS został porzucony przez firmę, a jego system operacyjny wydany jako wolne oprogramowanie. W związku z tym amerykańska firma i jej nowa pani prezes Meg Whitman mają zamiar wydać tablet z nowym systemem Microsoftu jeszcze w tym roku. Będzie on wyposażony w procesor Intela.

Nokia

Marko Ahtisaari z Nokii potwierdził, że fińska firma pracuje nad własnym tabletem. Biorąc pod uwagę jej współpracę z Microsoftem w kwestii smartfonów z Windows Phone, można spodziewać się, że urządzenie to będzie pracowało pod kontrolą systemu Windows 8. Z pierwszych doniesień wynika, że będzie on miał 10-calowy wyświetlacze oraz dwurdzeniowe procesory ARM.

Windows 8 - co wiemy o tabletach z nowym systemem Microsoftu?

Tablet Nokii

Kupa

Mało znana firma, której nazwa w Polsce nie kojarzy się za dobrze, pokazała swój tablet z Windows 8 na targach CES 2012. Wyposażono go w 10-calowy wyświetlacz, 1,5 GHz procesor Intel Atom i 64 GB dysk SSD. Pokazuje to, że już jesienią możemy liczyć na całą masę tabletów z nowym systemem Microsoftu i to nie tylko od znanych i popularnych producentów, ale także od tych, którzy spróbują zaznaczyć swoją obecność dzięki premierze Windows 8.