Windows 8 czy Mac OS X Lion. Kto lepiej przewiduje przyszłość?

Dość trudno porównywać Windows 8 i Mac OS X Lion, m.in. dlatego, że choć od wczoraj wiemy już sporo na temat "Króla Lwa", nadal mamy tylko szczątkowe informacje o nowym systemie Windows. Wiadomo tylko, że istnieje i że jego interfejs użytkownika będzie przyjazny dla tabletów.

Tak Apple, jak i Microsoft, próbują zbliżyć do siebie tablety i komputery osobiste. Steve Jobs mówi, że niektóre funkcje iOS (system operacyjny iPada) warto wprowadzić do Mac OS X. W przypadku Windows 8, Ballmer i spółka, zdecydowali się na krok bardziej radykalny.

Ekspert ds. technologii i bloger, John Gruber, napisał ostatnio: "Zaprezentowane funkcje Windows 8 pokazują, że Microsoft nadal nie wierzy w erę post-PC. Wydaje im się, że era pecetów nigdy się nie skończy". Chyba coś w tym jest. Apple przedstawia tablet jako urządzenie supernowoczesne, a nawet jako zerwanie z przeszłością. Z kolei Microsoft, postrzega nowe "komputerki" jako kontynuację PC, a nie zastąpienie go.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić stan i status baterii w laptopie? [PORADNIK]
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Windows 11: jak Copilot zmieni Twoje życie?

Ta różnica jest świetnie widoczna w nowych wydaniach - Windows 8 i Mac OS X Lion.

Windows 8 ma być systemem operacyjnym, który będzie współpracował z każdym komputerem. Będzie zaprojektowany do pracy na tabletach, ale sprawdzi się też na pecetach, laptopach, netbookach i komputerach all-in-one. Ma być centrum dowodzenia i powszechnym "sklepem aplikacji". Na pewno ma to swoje zalety: nie trzeba będzie uczyć się nowego systemu operacyjnego, nie będzie już "skoku" między komputerem osobistym i tabletem. Oprogramowanie będzie działać wszędzie, dokładnie tak samo.

Windows 8 czy Mac OS X Lion. Kto lepiej przewiduje przyszłość?

Windows 8: ekran startowy (źródło: Microsoft).

Takie postawienie sprawy jest ciekawe... w teorii. Pamiętajmy, że korzystanie z ekranu dotykowego to coś zupełnie innego niż klawiatura i mysz. Niektóre funkcje, na których opierają się tablety (multitouch), nie działają dobrze na pecetach i odwrotnie. Te dwa rodzaje komputerów nadają się do nieco innych zastosowań.

Istnieje wiele dróg, którymi może podążyć Microsoft. Może Windows 8 faktycznie pogodzi "zwaśnione komputery"? Na odpowiedź musimy poczekać co najmniej do premiery wersji testowej systemu.

Apple, zamiast szukać "idealnego systemu", zachowuje podział między smartfonami i tabletami (z iOS) i komputerami osobistymi z systemem Mac OS X. Tutaj głównym celem jest przeniesienie najlepszych funkcji z tabletów również do Mac OS X Lion. Takie podejście - w tej chwili - wydaje się bardziej rozsądne. Świat poszedł do przodu, a urządzenia mobilne są jednak czymś innym niż pecety. Interfejs dotykowy różni się od klikania myszką i Ctrl+Alt+Delete.

Windows 8 czy Mac OS X Lion. Kto lepiej przewiduje przyszłość?

Mac OS X Lion: funkcja Mission Control (źrodło: Apple).

Próba znalezienia równowagi w erze postkomputerowej będzie kluczowa dla dalszej przyszłości Mac OS X i Windows. Wojny systemów operacyjnych są coraz ciekawsze, zwłaszcza, że także Google stoi przed trudnym pytaniem: co dalej z Androidem i Chrome OS, powinny być połączone czy rozwijane dwutorowo?

-----

Który z nowych systemów operacyjnych najbardziej was przekonuje? Może jednak wizja "Windows 8 dla każdego" okaże się zwycięska?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: