Windows 8 - czy będzie wygodniejszy od poprzedników?

Kilka dni temu oficjalnie ukończono pracę nad Windowsem 8 i wydano wersję RTM. Wiele osób twierdziło, że ten system będzie wielkim niewypałem. Inni natomiast, że będzie lepszy od cieszącego się dobrymi opiniami Windowsa 7. Zerknijmy na kilka jego funkcji i elementów, które zostały zmienione lub dodane. Czy wprowadzone zmiany okażą się trafione, jeśli chodzi o zastosowanie nowego systemu w biznesie? Czy na Windowsie 8 będzie się wydajniej pracowało?

Zmiany na pasku Start

Windows 8 - start

Windows 8 - start

Pierwszym, chyba najgłośniejszym elementem jest usunięcie przycisku Start z paska zadań. Przez wiele osób posunięcie to zostało okrzyknięte, jako niedopuszczalne. Szkoda tylko, że pomijany jest bardzo istotny fakt. Przyciśnięcie przycisku Start na klawiaturze nadal otworzy menu. Przesunięcie kursora w prawy dolny róg i wciśnięcie LPM również. Moim zdaniem posunięcie świetne, po co tracić miejsce na klawisz, który można ukryć bez najmniejszej utraty funkcjonalności? Tak samo jest w przypadku malutkiego pionowego paska, którego kliknięcie zwija wszystkie otwarte okna i pokazuje pulpit. Nie ma go, ale wystarczy kliknąć myszką w prawym dolnym rogu, aby uzyskać taki sam efekt. Jeśli o mnie chodzi, to bardzo dobre posunięcie - zdecydowanie na plus.

Przejdźmy jednak do sedna. Chodzi oczywiście o zmiany wpływające na poprawę pracy z nowym systemem z perspektywy narzędzia biurowego. Czy będzie bardziej produktywny od poprzedniego? Przekonamy się już za kilka tygodni, kiedy pierwsi użytkownicy dokonają aktualizacji systemu lub jego zakupu. Osobiście testuję wersję RTM i muszę przyznać, że pracuje mi się na 8 o wiele wygodniej i szybciej, niż na 7. Cały interfejs i mechanizmy są o wiele przyjemniejsze. Nie ma już zaokrąglania wszystkiego na siłę, jest szybko, prosto, wygodnie. Wymieńmy jednak kilka istotnych zmian.

Unified Extensible Firmware Interface, czyli następca BIOSu

Zaczynając od samego początku trzeba zauważyć, że zmianie uległ cały proces ładowania BIOSu i systemu, a dokładniej to został on zastąpiony przez coś "nowego". Chodzi tutaj oczywiście o UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Jest to niejako następca BIOSu, który charakteryzuje się przede wszystkim szybkością. Pomijając konkretne etapy, które wykonuje podczas uruchamiania komputera trzeba zauważyć, że pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu, który dawniej upływał od wciśnięcia przycisku zasilania do momentu, w którym zaczynał się ładować system. Teraz odbywa się to błyskawicznie. Mamy jednak mimo wszystko możliwość wyboru działania. Możemy uruchomić komputer z pamięci przenośnej, z płyty, możemy uruchomić inny system, a do tego cały czas obsługiwana jest myszka. W końcu można to zrobić przy użyciu kursora! Jest to zdecydowanie dobre posunięcie, które było stosowane od lat w pewnej grupie jednostek serwerowych, a także przez Apple w ich komputerach. Coś, co znacznie oszczędza czas administratorów sieci oraz działu serwisowego. Pracownicy także oszczędzają czas, gdy trzeba uruchomić komputer. W mojej ocenie kolejna zmiana zdecydowanie na plus.

Windows 8 - UEFI

Windows 8 - UEFI

Dostępność nowego Windowsa na tabletach

Kolejną istotną kwestią, którą warto poruszyć jest dostępność ósemki na tabletach z procesorami x86. W praktyce znacznie uprości to pewne sprawy. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z tych samych aplikacji, zachowamy dostęp do pełnej wersji Office’a 2013, a także do programów wykorzystujących interfejs Metro (jest to nazwa, która przestała oficjalnie istnieć, teraz Microsoft chce, aby interfejs nazywać "Nowy interfejs użytkownika"). Trzeba tutaj jednak pamiętać o tabletach z procesorami ARM, na których będzie można zainstalować system Windows Run Time. Będzie on posiadał jedynie wygląd z Windowsa 8, ale na tym koniec. Posunięcie dokładnie takie jak ze smartfonami z Windows Phone. Microsoft strzela sobie w ten sposób trochę w kolano, dając znać, że jeśli chcemy mieć pełny dostęp do nowego systemu na tablecie, to musimy za niego słono zapłacić. Tutaj ciężko powiedzieć czy są to zmiany na plus czy minus. Dostępność Windows 8 na tabletach z procesorami z rodziny x86 jest oczywiście czymś świetnym, ale danie jedynie wyglądu nowego systemu dla sprzętu z procesorami ARM jest moim zdaniem pozbawione sensu.

Windows w wersji Portable

Gigant z Redmond uwielbia komplikować życie, ale tym razem wychodzi z ciekawą propozycją do użytkowników. Chodzi oczywiście o Windows To Go. Jest to wersja systemu, którą możemy zainstalować na przenośnej pamięci 32GB+. Możemy do systemu doinstalować wybrane przez siebie programy, a następnie uruchomić go na każdym komputerze, który jest kompatybilny z Windowsem 7. Jest to świetne rozwiązanie dla firm i działu zajmującego się serwisem sprzętu komputerowego. Pozwoli to na bardzo szybkie odtworzenie systemu, dostęp do danych, tworzenie kopii zapasowych.

Nowe typy uwierzytelniania sieci komputerowych

Mało istotne dla przeciętnych użytkowników, a bardzo ważne dla sieci komputerowych w firmach. W skrócie: programiści dodali nowe metody uwierzytelniania sieci komputerowych. Szczegółowy opis tego punktu możemy pominąć, gdyż zainteresuje on jedynie administratorów sieci komputerowych opartych o nowy system. Oni mają jednak dostęp do całej specyfikacji nowego OS-a.

Nowe opcje przywracania systemu

Windows 8 - Refresh/Reset

Windows 8 - Refresh/Reset

Ten punkt zainteresuje zarówno zwykłych użytkowników komputera, jak i administratorów sieci. Microsoft postanowił wprowadzić 2 rodzaje przywracania systemu. Refresh i Reset. Pierwszy z nich odświeży nasz system zachowując dane, programy zainstalowane z Marketu, a listę pozostałych zapisze do pliku HTML. Całe odświeżanie ma trwać maksymalnie 10 minut. Drugi natomiast wyczyści system do zera, będziemy mieli dokładnie to, co podczas pierwszego uruchomienia komputera po instalacji systemu. Operacja ta trwa od 10 do 25 minut w zależności od ustawień szyfrowania BitLocker. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie wydaje się być bardzo ciekawym i godnym uwagi.

Client Hyper-V

Jest to narzędzie, które umożliwia wirtualizację systemów operacyjnych. Administratorzy serwerów opartych o Windows Server znają je bardzo dobrze, a teraz okazję zaznajomienia się z nim mają zwykli użytkownicy, którym potrzebne są inne wersje systemu. Duży plus, niebawem na naszych łamach z pewnością pojawi się spory artykuł na temat Client Hyper-V.

Pozostałe nowości:

  • BitLocker szybciej szyfruje dyski
  • AppLocker potrafi kontrolować uruchomione paczki programów; został mocno rozbudowany i udoskonalony
  • DirectAccess i BranchCache zostały przebudowane tak, aby zarządzanie było o wiele łatwiejsze
  • Zarządzanie drukarkami zostało uproszczone, dodano także nowe sterowniki do drukarek
Niebawem planuję opisać wszystkie wizualne zmiany, nowości, udoskonalenia, które mają przede wszystkim za zadanie ułatwić nam pracę i zredukować czas, jaki poświęcamy na znalezienie potrzebnych rzeczy w systemie Windows 8.