Windows 8 - czy poradzi sobie w erze post-PC?

Microsoft ma problemy z popularyzacją swojego systemu mobilnego Windows Phone. Czy podobnie będzie z Windows 8. Nowy system jest tworzony z myślą o ekranach dotykowych tabletów, które staja się coraz popularniejsze. Urządzenia mobilne zaczynają sprzedawać się lepiej niż pecety, więc sukces systemu w tej części rynku będzie dla Microsoftu bardzo ważny.

Windows 8 - Lenovo IdeaPad Yoga

Microsoft od lat dominuje na rynku systemów dla komputerów osobistych. W ostatnim czasie mamy jednak do czynienia z efektem tzw. ery post-PC. Oznacza to, że pecety stopniowo tracą na znaczeniu, a najważniejszymi urządzeniami stają się tablety i smartfony.

Koniec ery PC jest kwestią dyskusyjną, ale faktem jest, że smartfony sprzedały się w 2011 roku w większej ilości niż wszystkie rodzaje komputerów razem wziętych, a tablety zanotowały wzrost liczby sprzedanych urządzeń o prawie 280 procent. Oznacza to, że sprzedaje się znacznie więcej urządzeń z Androidem oraz iOS niż z systemem Windows.

Przewidywania IDC

Nowy raport IDC tylko potwierdza ten stan rzeczy. Analitycy przewidują, że w 2012 roku sprzedanych zostanie łącznie 1,1 mld smartfonów, tabletów i pecetów, a do 2016 roku liczba ta wzrośnie do 1,84 mld, co stanowi liczbę dwukrotnie większą od tej z roku 2011. IDC przewiduje jednak poważne zmiany w strukturze sprzedaży.

Na razie Windows jest systemem operacyjnym 35,9 proc. sprzedawanych inteligentnych urządzeń, które można podłączyć do internetu. IDC uważa jednak, że do 2016 rok udział ten zmniejszy się do 25,1 procent. Android ma w tym czasie zanotować wzrost z 29,4 do 31,1 procent, a iOS z 14,6 do 17,3 proc. udziałów w omawianym rynku.

Walka o rynek mobilny

Co z tego wynika? Kto chce zarabiać powinien inwestować w urządzenia mobilne i ich oprogramowanie, bo to one będą sprzedawać się najlepiej w nadchodzących latach. Zdaje się, że Microsoft to przewidział, bo jego Windows 8 jest przygotowany tak, by mógł równie dobrze funkcjonować na tabletach i komputerach stacjonarnych. Czy to jednak wystarczy?

Przewidywania IDC wskazują na to, że Windows 8 nie odniesie spodziewanego sukcesu na tabletach, ale trudno powiedzieć, czy w przyszłym roku analitycy nie będą musieli weryfikować swoich przewidywań. Wiele będzie zależało od użytkowników i to nie tych korporacyjnych a indywidualnych.

Zdecydują użytkownicy

Windows 8 nie może liczyć na to, że zostanie szybko wprowadzony przez wiele firm. Niektóre z nich dopiero zakupiły i wprowadziły Windows 7. Microsoft musi więc liczyć na to, że jego nowy system okaże się hitem na tabletach oraz hybrydowych laptopach z ekranami dotykowymi i znajdzie wielu nabywców indywidualnych.

Zobaczymy, kto poradzi sobie najlepiej w erze post-PC. Może jednak lepszą nazwą jest era PC plus stosowana przez IDC. Wskazuje ona na to, że komputery osobiste przyjmują obecnie wiele różnych form i nie są już wyłącznie komputerami stacjonarnymi lub laptopami. Urządzenia mobilne można także traktować jako rozszerzenie funkcjonalności komputerów stacjonarnych.