Windows 8 i laptopy z ekranami dotykowymi

Windows 8 jest przygotowany z myślą o ekranach dotykowych. Dotyczy to zwłaszcza interfejsu Metro, ale także aplikacji pulpitowych. Dlatego laptopy będą coraz częściej wyposażane w ekrany dotykowe znane z tabletów. Nie będzie to jednak jedyna zmiana w ich konstrukcji. W artykule tym znajdziecie kilka zaprezentowanych już modeli, które dają pewien pogląd na to, jakich urządzeń możemy spodziewać się jesienią 2012 roku.

Windows 8

Producenci mogliby po prostu wprowadzić ekrany dotykowe do nowych laptopów i zachować ich poprzednią konstrukcję. Prowadziłoby to jednak do problemów z ich obsługą. Byłoby to problematyczne zwłaszcza na ultrabookach, których lekkie ekrany po dotknięciu odchylałyby się, czyniąc interakcję z komputerem uciążliwą. Projektanci sprzętu znaleźli jednak sposoby na to, by ekran dotykowy w laptopie sprawdzał się znacznie lepiej.

Obróć i zamień w tablet

Fujitsu Lifebook T580 to przykład laptopa, którego można zamienić w tablet. Zastosowano w nim ekran, który pozwala na obrócenie go o 180 stopni i położenie wyświetlaczem do góry na klawiaturze. Laptopy te wprowadzono już 10 lat temu, ale od tamtej pory pomysł ten nie zyskał wielu naśladowców. Urządzenia takie były drogie i cechowały się sporymi rozmiarami. Teraz jednak, pomysł ten może zostać wykorzystany przy produkcji tańszych i cieńszych laptopów z Windows 8.

Fujitsu Lifebook T580

Fujitsu Lifebook T580

Złóż i zamień w tablet

Nowe podejście do rozwiązania tego samego problemu zaoferowało niedawno Lenovo. Jego IdeaPad Yoga to ultrabook, którego ekran można złożyć w ten sposób, że styka się jego powierzchnia górna i dolna. W takim układzie ekran obrócony o 360 stopni stanowi górę powstałego w ten sposób tabletu, a klawiatura jego spód. Jest to innowacyjne podejście, które nie zostało jeszcze wprowadzone na rynek. Urządzenie to trafi do sprzedaży po premierze Windows 8.

Lenovo IdeaPad Yoga

Lenovo IdeaPad Yoga

Wysuwana klawiatura

Dla producentów laptopów przykładem mogą być telefony rozsuwane, których klawiaturę można wysunąć wtedy, gdy jest nam potrzebna. Przykładem takiego laptopa jest Samsung TX100, który zadebiutował na targach CES 2011. Miał on wejść na rynek europejski wiosną 2011 roku, ale nigdy do tego nie doszło. Teraz jednak, może stać się inspiracją dla producentów laptopów z Windows 8. Podobne rozwiązanie zastosowano już w tablecie Asus Eee Pad Slider z systemem Android.

Samsung TX100

Samsung TX100

Stacja dokująca

Być może najbardziej uniwersalnym, choć nie tak efektownym, rozwiązaniem jest zastosowanie stacji dokującej, jaką znamy z tabletów Asus Transformer Prime oraz Lenovo IdeaTab K2. Są to tablety z Androidem, ale również urządzenia z Windows i laptopową specyfikacją korzystają ze stacji dokującej. Przykładem jest Samsung Series 7 SLATE PC. Dysponuje on procesorami Intel Core i3 lub i5, dyskiem SSD oraz 4 GB RAM. Jego stacja dokująca daje mu możliwość obsługi klawiatury bezprzewodowej oraz dodatkowe porty. Trwają już prace nad wersją z Windows 8.

Samsung Series 7 SLATE PC

Samsung Series 7 SLATE PC

Te cztery sposoby projektowania hybrydowych laptopów/tabletów powinny już niedługo zostać wykorzystane przez producentów. Która z tych idei zatryumfuje? o tym przekonamy się w niedalekiej przyszłości. Może pojawią się jeszcze inne rozwiązania, które okażą się praktyczniejsze.