Windows 8 i świetne dotykowe ultrabooki. Zobacz tę interesującą mieszankę

Za kilka miesięcy na rynku zagości budzący sporo kontrowersji system Microsoft Windows 8. Już dzisiaj jednak mamy okazję przedstawić wam kilka bardzo interesujących komputerów przenośnych zaprezentowanych właśnie na targach Computex i zbudowanych z myślą o wykorzystaniu interfejsu dotykowego.


Kilka dni temu Microsoft udostępnił kandydata do wersji finalnej systemu Windows 8, który powinien zagościć na rynku najprawdopodobniej w październiku. Oczywiście na to wydarzenie czekają z niecierpliwością nie tylko konsumenci, ale także producenci sprzętu, którzy właśnie zaprezentowali pierwsze komputery przenośne zbudowane przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu dotykowych możliwości nowych "okienek".

MSI Slider S20

Podczas kwietniowych targów IDF w Pekinie Intel przedstawił światu swój nowy pomysł na ultrabook. Nosił on oznaczenie "Latexo" i stanowił hybrydowe rozwiązanie cechujące się konstrukcją typu slider (posiada wysuwaną klawiaturę), dzięki której w oka mgnieniu mógł się przekształcić z pełnowartościowego dotykowego ultrabooka w tablet (i na odwrót).

Dzisiaj identyczną konstrukcję przedstawiła firma MSI. Urządzenie to nosi oznaczenie Slider S20 i oferuje do dyspozycji użytkownika następujące podzespoły:

- 11,6-calowy, dotykowy wyświetlacz (10-punktowy multitouch)

- dwurdzeniowy procesor Intel Ivy Bridge

- 4 GB pamięci RAM

- Bluetooth 4.0

- USB 3.0

- WLAN b/g/n

MSI Slider S20

MSI Slider S20

Komputer waży ok. 1,3 kilograma i cechuje się obudową o grubości ok. 20 milimetrów. Do sprzedaży powinien trafić tuż po premierze systemu Windows 8, natomiast jego cena (w zależności od konfiguracji) ma oscylować w przedziale od 996 USD do ponad 1100 USD.

Acer Aspire S7

Acer także przygotowuje się na Windows 8 co potwierdził prezentując dzisiaj dwa ultrabooki z serii Acer Aspire S7. Urządzenia wyposażone zostały w dotykowe ekrany o przekątnej wynoszącej 11,6 cala i 13,3 cala, które dzięki specjalnym zawiasom można odchylić o 180 stopni (komputery mogą wówczas pełnić funkcję tabletów).

Oba dysponują aluminiowymi obudowami typu unibody (pokrywa wzbogacona została hartowanym szkłem) oraz cechują się grubością wynoszącą 12,5 milimetra. Ich "sercem" są procesory Core i5 i Core i7 Ivy Bridge, natomiast zasilanie zapewniają akumulatory pozwalające im na pracę z dala od gniazdka przez 9/12 godzin (11,6 cala/13,3 cala).

Zresztą sami zobaczcie jeden z tych komputerów w akcji:

Niestety przewidywanych cen oraz daty wprowadzenia urządzeń do sprzedaży nie podano.

Asus Taichi

Asus Taichi to chyba najciekawsza z opisywanych dzisiaj przeze mnie "windowsowych" propozycji. Jest to bowiem hybrydowa konstrukcja stanowiąca połączenie ultrabooka z tabletem, która na tle konkurencji wyróżnia się zastosowaniem nie jednego, lecz dwóch dotykowych ekranów (IPS Full HD) o przekątnej 13,3 cala lub 11,6 cala. We wnętrzu urządzenia znalazło się miejsce na procesor Intel Ivy Bridge Core i7, dysk SSD, 4 GB pamięci RAM, dwa porty USB 3.0, wyjścia Micro HDMI i mini Display oraz dwie kamery: 5-megapikselową umieszczoną z tyłu obudowy i "HD" znajdująca się nad przednim ekranem.

Oba ekrany komputera mogą prezentować dokładnie to samo lub pracować niezależnie. W tym drugim przypadku otrzymujemy więc możliwość obsługi "hybrydy" przez dwóch użytkowników jednocześnie. Jak wam podoba się to rozwiązanie?

Dla mnie jest...trochę "przekombinowane" i nie sądzę, aby spotkało się z dużym zainteresowaniem konsumentów. No ale oczywiście jak będzie naprawdę, zweryfikuje rynek.

Komentarz

Bardzo ciesze się, że producenci prezentują coraz ciekawsze rozwiązania w tym najnowszym segmencie komputerów przenośnych, które w połączeniu z systemem Windows 8 mogą stanowić naprawdę bardzo interesującą propozycję dla osób chcących kupić wydajny ultraprzenośny komputer, który mógłby również pełnić w razie potrzeby rolę równie wydajnego tabletu.

Ale zaraz, zaraz, przecież tego typu komputery, czyli "prawdziwe" Tablety PC, już dobre parę lat temu dostępne były na rynku...