Windows 8 - ile za niego zapłacisz?

Najnowszy system Microsoftu oficjalnie zadebiutował 26 października tego roku. Ile trzeba zapłacić za jego zakup lub zaktualizowanie z poprzednich wersji? Sprawa jest dość skomplikowana, jednak poniżej wyjaśniamy wszystko w kilku przystępnych akapitach.

Gigant z Redmond oferuje naprawdę przystępne cenowo możliwości zakupu systemu Windows 8. Są one skierowane do klientów indywidualnych, którzy nie będą korzystać z niego w celach komercyjnych. Takie osoby mogą zaktualizować system na maksymalnie 5 komputerach. Przyjrzyjmy się szczegółowo ofercie Microsoftu.

Do przeprowadzenia aktualizacji wymagany jest zainstalowany na dysku twardym komputera system Windows XP SP 3 / Vista / 7. Po dokonaniu zakupu instalator zostanie pobrany do katalogu Esd na partycji systemowej. Można go uruchomić bezpośrednio z tej lokalizacji lub nagrać na płytę DVD. Należy jednak pamiętać, że instalatora nie można uruchomić na komputerze z zainstalowanym Windowsem w starszej wersji. Nie jest możliwe również zaktualizowanie systemu w wersji 32 bitowej do 64 bitowej i odwrotnie.

Windows 8 za 69 złotych

Osoby, które w okresie od 2 czerwca 2012 roku do 31 stycznia 2013 roku zakupiły komputer z systemem Windows 7 na pokładzie mogą skorzystać z możliwości uaktualnienia go do Windows 8 w wersji Pro za jedyne 69 złotych. Aby tego dokonać należy przejść na stronę z ofertą. wymaga podania danych takich jak: dane personalne, adres e-mail, data zakupu, nazwa sprzedawcy, model komputera i nazwa marki. Ostatni dzień, w którym będzie można się zarejestrować i zamówić uaktualnienie to 28 lutego 2013 roku.

Windows 8 za 129 złotych

Z nieco droższej możliwości uaktualnienia skorzystać może każdy posiadacz komputera z systemem Windows na pokładzie. Proces odbywa się poprzez ściągnięcie (z tej strony) i uruchomienie specjalnego asystenta, który sprawdzi czy można zaktualizować system i następnie przeprowadzi użytkownika przez cały proces zakupu oraz pobrania i instalacji systemu Windows 8 na dysku twardym komputera.

Windows 8 - wersja pudełkowa

Osobom, którym zależy na czystej instalacji systemu Windows 8 pozostaje opcja zakupu wersji pudełkowej. Windows 8 OEM kosztuje 359 złotych, z kolei za Windows 8 OEM w wersji Pro zapłacić trzeba już 535 złotych.

Aktualne ceny Windows 8.1 znajdziecie w sklepach: Komputronik.pl, Morele.net

Pakiet Media Center

Do 31 stycznia 2012 roku można bezpłatnie pobrać pakiet Media Center - pozwala on na między innymi na: obsługę tunerów TV czy odtwarzanie filmów z płyt DVD. Kod, dzięki któremu będzie można zainstalować tę funkcję można uzyskać na tej stronie. Niezbędne będzie podanie adresu poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany kod.

Licencja OEM

Istotną zmianą w porównaniu do poprzednich wersji systemów Windows jest wprowadzenie przez Microsoft ciekawej licencji OEM. Wiąże ona system nie z konkretnym sprzętem, a z osobą która go zakupiła. Dzięki temu użytkownik po zakupie systemu może go zainstalować na dowolnym komputerze (co nie było do końca legalne w wypadku poprzedników Ósemki). System można także legalnie sprzedać - przenieść licencję na inną osobę, pod warunkiem że jest się jego pierwszym nabywcą. Z pełną treścią licencji OEM można zapoznać się tutaj.

Windows 8 w wersji testowej

Osoby zainteresowane przetestowaniem systemu mogą pobrać specjalną wersję trial - Windows 8 Enterprise. Pozwala ona jego użytkowanie przez 90 dni od momentu instalacji. Po tym okresie niestety tracimy wszystkie dane - nie można dokonać uaktualnienia do pełnoprawnej wersji systemu. Wersję testową można aktywować najpóźniej do 15 sierpnia przyszłego roku. Windows 8 Enterprise (w języku angielskim, aczkolwiek bez problemu można znaleźć w sieci spolszczenie) pobierzecie z tego adresu.

Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości co do uaktulanień to warto zapoznać z FAQ (listą najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami), które Microsoft opublikował na tej stronie.