Windows 8 jest już popularniejszy niż Windows XP. Microsoft czekał na to dwa lata

Windows 8 zadebiutował w 2012 roku i nie został tak dobrze przyjęty przez rynek, jak oczekiwał tego Microsoft. Dopiero w niemal dwa lata po premierze ta edycja systemu operacyjnego firmy z Redmond przebiła pod względem udziałów rynkowych archaicznego już Windowsa XP.

Najnowsza wersja Windows 8 wprowadziła gruntowne zmiany. Z systemu zniknęło obecne w oprogramowaniu Microsoftu przez wiele lat Menu Start i zastąpiono je zupełnie nowym ekranem z kafelkami. Interfejs Modern UI stał się głównym środowiskiem dla użytkowników tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych z systemem firmy z Redmond.

Niestety, użytkownicy nie polubili kafelków tak, jak życzyłby sobie tego Microsoft. Udział w rynku nowego systemu Microsoftu rośnie bardzo wolno. Dopiero teraz, w niemal dwa lata od debiutu, wedle danych serwisu StatCounter Windows 8 (15,55% udziałów w rynku) przegonił trzynastoletniego Windows XP (14,31%), którego wsparcie zakończono w kwietniu tego roku.

Windows 8 jest już popularniejszy niż Windows XP. Microsoft czekał na to dwa lata

Warto też dodać, że na ten wynik składają się tak naprawdę dwa kolejne wydania: Windows 8 i wydany rok później w formie bezpłatnej aktualizacji Windows 8.1. Nadal jednak obie wersje systemu z kafelkami nie mają pozycji lidera wśród systemów Microsoftu. Najpopularniejszą wersją okienek będącą w użyciu ciągle jest Windows 7.

Pytanie, jak poradzi sobie ze zdobyciem udziałów w rynku kolejna wersja systemu operacyjnego Microsoftu, której pierwsza wersja o nazwie Technology Preview ma pojawić się jeszcze we wrześniu. Premiera Windows Threshold, który może nosić nazwę Windows 9, ma nastąpić już na początku przyszłego roku.

źródło: ubergizmo.com