Windows 8: korzystasz z niego? Uważaj, jest "krytycznie podziurawiony"

Z nadchodzącym listopadowym wydaniem biuletynów zabezpieczeń Microsoft załata 19 dziur, które odkrył w swoich produktach. Co interesujące, kilka z nich jest krytycznych i zagrażających użytkownikom systemu Windows 8.


13 listopada Microsoft wyda sześc biuletynów zabezpieczeń, które załatać mają w sumie 19 luk w jego produktach. Jak się okazuje, na liście dziurawych pozycji znalazł się również dostępny od zaledwie kilkunastu dni na rynku system Windows 8.

Dotyczące go trzy aktualizacje zabezpieczeń określone zostały jako krytyczne i mające usunąć błędy, które pozwalają na zdalne uruchomienie złośliwego kodu na atakowanym komputerze bez potrzeby uruchamiania przez jego użytkownika jakiegoś programu, czy też otwierania dokumentu.

Kolejne dwie aktualizacje (jednak krytyczna, druga ważna) przeznaczone są dla najnowszych "okienek" w wersji RT, która współpracuje z komputerami zbudowanymi w oparciu o architekturę ARM.

Windows Server 2012

Co interesujące, kolejny ważny niedawno wydany produkt Microsoftu, czyli Windows Server 2012, ma te same "usterki" co Windows 8.

"To może być zaskoczeniem dla wielu osób, które oczekiwały, że Windows 8 i Windows Server 2012 będą znacznie bardziej bezpieczne od swoich starszych wersji" - powiedział Marcus Carey z Rapid 7.

IE 9 też zagrożony

Warto też dodać, że zagrożony jest Internet Explorer 9, dla którego przeznaczone będą cztery aktualizacje usuwające błędy pozwalające na przeprowadzenie ataku Man in the middle.

"Nic nie jest obecnie aktywnie atakowane, jednak jest to aktualizacja z wysokim priorytetem i powinna mieć największy priorytet dla tych osób, które korzystają z Windows 7 i Windows Vista" - powiedział Paul Henry z firmy Lumension.