Windows 8 ma nowe logo z oknem zamiast flagi

Microsoft postanowił, że system Windows 8 otrzyma nowe logo, które bardziej odpowiada stylistyce interfejsu Metro. Windows to po angielsku okna i dlatego twórcy systemu postanowili zerwać z symbolem powiewającej wielokolorowej flagi i powrócić do źródła jego nazwy i znaku towarowego.

Windows 8

Początkowo logiem systemu było jednobarwne okno, ale od wersji Windows 3.1 zaczęło ono falować, nabrało kolorów, aż w końcu zamieniło się w czterokolorową powiewającą flagę. Sam Moreau pisze na blogu Microsoftu, że wszystko to związane było z rozwojem komputeryzacji i odzwierciedlało zmiany w systemie. Teraz przyszedł czas na kolejne i to diametralne zmiany.

Paula Scher ze słynnej agencji projektowej Pentagram zadała twórcom systemu pytanie: Nazywacie się Windows (okna). Dlaczego jesteście flagą? To pytanie oraz chęć nawiązania do stylistyki interfejsu płytkowego Metro sprawiły, że logo wygląda tak, jak widzicie, czyli składa się z czterech jednobarwnych prostokątów tworzących okno oraz napisu Windows 8.

Logo Windows - zmiany na przestrzeni lat

Logo Windows - zmiany na przestrzeni lat

Moreau pisze, że logo to ma być skromne, ale przekonujące. Okazuje się jednak, że nie wszystkich ono przekonuje i wielu uważa je za zbyt mało wyróżniające. Larry Dignan z ZDnet.com stwierdził natomiast, że obecnie faktycznie przypomina ono okno, ale on ma raczej ochotę z niego wyskoczyć. Niektórzy uważają jednak, że jest nowoczesne i dobrze pasuje do reszty systemu.

Wydaje się, że nowe logo ma przede wszystkim ogłaszać: Nie jestem już starem systemem Windows. Jestem zupełnie nowy i oferuję nowe doznania. Windows 8 z interfejsem Metro, pulpitem (być może bez przycisku Start) jako aplikacją oraz ze sklepem Windows Store to naprawdę coś zupełnie nowego. Nie dziwi więc chęć dostosowania logo oraz zdobycia dodatkowego rozgłosu.

Wersja beta (Consumer Preview) Windows 8 zostanie zaprezentowana pod koniec lutego 2012 roku.