Windows 8 na tablety bez obsługi Flasha

Microsoft rezygnuje z technologii Flash w przeglądarce Internet Explorer dla tabletów z Windows 8. Informację potwierdził Dean Hachamovitch, szef zespołu IE.

Adobe Flash nadal będzie obsługiwany w desktopowych wersjach Internet Explorera i systemu operacyjnego Windows 8. Zmiana dotyczy jedynie wydania na tablety i nowego interfejsu Metro.

- Aby sieć się rozwijała i dla dobra naszych użytkowników, tworzymy przeglądarkę dla Windows 8 Metro w pełni wykorzystującą HTML5 i jeśli to możliwe zupełnie wolną od dodatkowych wtyczek - mówi Dean Hachamovitch, szef Internet Explorera.

Przejście na HTML5 i wolność od zewnętrznych rozszerzeń ma zapewnić dłuższą pracę na baterii, a także większe bezpieczeństwo, stabilność i prywatność. Zdaniem Microsoftu w najbliższym czasie z webowej technologii HTML5 skorzysta większość serwisów wideo, szczególnie w wersji mobilnej. Przykładem jest YouTube, który przygotował już takie wydanie swojej strony.

- Spodziewamy się że desktopowe wersje Windows będą niezwykle popularne jeszcze przez długie lata (włączając w to Windows 8), a będą one dobrze obsługiwać naszą technologię - powiedział Danny Winokur, odpowiedzialny za Flasha w Adobe. Jak dodał, wiele aplikacji stworzonych we Flashu trafi do interfejsu Metro z pomocą Adobe AIR, podobnie jak miało to miejsce w przypadku tabletów z Androidem, iOS czy BlackBerrym.

Pierwszą firmą, która porzuciła wsparcie dla Flasha, było Apple. W otwartym liście szef firmy, Steve Jobs pisał, że technologia ta jest przestarzała i niebezpieczna. Dodał też, że stanowi ona najczęstszą przyczynę zawieszenia systemu Mac.

Przeczytaj też artykuł: Tablety Samsunga z Windows 8 trafiły na eBay. Cena: nawet 2700 USD